×
خانه » مقالات دیجیتال مارکتینگ » روش محاسبه ی سود خوب برای کسب‌وکارمان
26 دسامبر 2020

روش محاسبه ی سود خوب برای کسب‌وکارمان

دغدغه اصلی هر صاحب مشاغل بازگشت سرمایه ای است که برای راه اندازی مشاغل شخصی خود انجام داده اند و البته موفقیت و دستیابی به نتایجی که تجارت آغاز کرده است ، ضمن حفظ روند رشد خدمات در کنار سودآوری. به عنوان مثال ، هرگز از صاحب مشاغل نخواهید شنید که بگوید: “من نمی خواهم در تجارتم پول بیشتری بدست آورم”.

معمولاً هدف اصلی صاحبان مشاغل یافتن حداکثر درآمد ممکن و افزایش قدرت درآمدزایی مشاغل آنها با گذشت زمان است. دانستن درآمد شرکت مهم است ، اما درآمد به تنهایی اطلاعات کافی برای اندازه گیری پتانسیل رشد تجارت کوچک شما را فراهم نمی کند.

دانستن اطلاعات مربوط به حاشیه سود یکی از موارد مهم و ضروری برای درک کامل حساب ها و آخرین ترازنامه های شرکت است. حاشیه سود از فروش درصد درآمد خالص شرکت شما حاصل می شود. این عدد همچنین بر هزینه های مشاغل تأثیر می گذارد و توانایی شرکت شما را در مدیریت هزینه های مربوط به فروش اندازه گیری می کند.

فرمول حاشیه درآمد

محاسبه حاشیه سود کسب‌وکار

برای محاسبه درآمد مشاغل خود از این فرمول استفاده کنید:

فرمول محاسبه حاشیه سود

اجازه دهید بیشتر تنوع این معادله را تجزیه و تحلیل کنیم:

درآمد خالص: برای محاسبه درآمد خالص ، مقدار کل هزینه ها را از کل درآمد کسر کنید.
فروش خالص: فروش خالص را از کل درآمد فروش محاسبه کنید.

می توانید اعداد مورد نیاز برای محاسبه مقادیر فوق را در ترازنامه شرکت پیدا کنید. به مثال زیر توجه کنید:

صاحب یک شرکت تهیه و فروش غذا ، کلوچه های مخصوص خود را سالانه ۱۰۰۰۰۰ دلار فروخت. این شرکت ۵۰۰۰ دلار پس داد و فروش خالص را به ۹۵۰۰۰ دلار رساند. در همان سال ، شرکت ۷۰،۰۰۰ دلار هزینه کرد ، با درآمد خالص ۳۰،۰۰۰ دلار.

فرمول محاسبه سود سود این شرکت تولید کننده مواد غذایی با این اعداد به شرح زیر است:

حاشیه سود = ۳۰،۰۰۰ دلار ۹۵،۰۰۰ $ ۹۵،۰۰۰ × ۱۰۰ = ۳۱٫۵ سود

حاشیه سود تخمینی Abovegar می گوید این شرکت می تواند ۳۱٫۵٪ از فروش را به درآمد تبدیل کند. این یک مثال بسیار ساده بود ، اما میزان حاشیه سود و پیچیدگی آن در هر شرکت ممکن است متفاوت باشد زیرا هر هزینه شغلی متفاوت است.

نحوه محاسبه حاشیه سود

چگونگی محاسبه حاشیه سود

برای محاسبه میزان درآمد سودآور و عملی برای یک کسب و کار کوچک ، دو روش وجود دارد.

حاشیه درآمد کل
حاشیه سود خالص
۱٫ حاشیه درآمد ناخالص

تغییر در معادله حاشیه سود محاسبه می کند که شرکت شما پس از محاسبه حجم فروش چه میزان سود کسب کرده است. حجم فروش شامل هزینه های مستقیم مرتبط با تولید و فروش محصول شرکت شما است. این رقم شامل هزینه های غیر عملیاتی (هزینه هایی که مستقیماً مربوط به تولید و فروش نیستند) نیست.

برای محاسبه سود ناخالص خود از این معادله استفاده کنید:

فرمول محاسبه حاشیه سود ناخالص

مثال: اگر شرکت شما در سال جاری ۲۰۰۰ دلار درآمد کسب کند ، کل هزینه تولید محصول شما در سال جاری ۶۵۰،۰۰۰ دلار خواهد بود. حاشیه درآمد ناخالص به شرح زیر محاسبه می شود:

حاشیه درآمد کل = (۲،۰۰۰،۰۰۰ – ۶۵۰،۰۰۰ $)، ۰۰۰ ۲،۰۰۰،۰۰۰ = ۶۷٫۵ $

در حالت ایده آل ، حاشیه سود ناخالص شرکت شما باید برای تأمین هزینه های عملیاتی ، به علاوه حفظ برخی از درآمد ، کافی باشد. بقیه پول را می توان برای هزینه های دیگر مانند سود سهام یا ضمانت های بازاریابی هزینه کرد.

این رقم همچنین می تواند به جای محاسبه حاشیه سود شرکت ، در محاسبه حاشیه سود یک محصول خاص کمک کند. درآمد حاصل از فروش محصول و هزینه های مربوط به تولید آن محصول را برای محاسبه درآمد ناخالص یک محصول خاص استفاده کنید.

۲. حاشیه سود خالص

حاشیه درآمد خالص محاسبه می کند که کل درآمد شما چقدر است. به جای اندازه گیری هزینه مستقیم تولید و فروش ، حاشیه درآمد خالص کلیه هزینه ها (از جمله هزینه های عملیاتی و غیرعملیاتی) را محاسبه می کند.

برای محاسبه سود خالص از این معادله استفاده کنید:

محاسبه حاشیه سود خالص

مثال: اگر کسب و کار شما ۲ میلیون دلار درآمد کسب کند و هزینه کل آن ۱٫۵ میلیون دلار باشد ، می توانید حاشیه درآمد خالص را به صورت زیر محاسبه کنید:

حاشیه درآمد خالص = ($ ۲،۰۰۰،۰۰۰ – ۱،۵۰۰،۰۰۰ $) ۲،۰۰۰ $ ۲،۰۰۰،۰۰۰ = ۲۵٪

انتظار می رود درآمد خالص اکثر شرکتها کمتر از درآمد کل آنها باشد. این به دلیل افزایش هزینه های غیر عملیاتی است. اگر حاشیه سود خالصی کمتر از آنچه می خواهید یا میزان پس انداز کسب و کار خود را پیدا کردید ، می توانید به دنبال روش هایی برای کاهش هزینه ها باشید. راه های کاهش هزینه ها ساده تر از افزایش چشمگیر درآمد شما در کوتاه مدت است.

حاشیه سود خوب چیست؟

محاسبه حاشیه سود خوب

دانستن و توجه به آن مهم است ، رقم خاصی وجود ندارد که ما بدانیم سود خوبی است و با این عدد سود خوب را از بد متمایز می کند. در واقع میزان درآمد شرکت شما به نوع تجارت شما بستگی دارد.

در سال ۲۰۱۹ ، شرکت های بازرگانی میانگین سود حدود ۵۰٪ را گزارش کردند. در همان زمان ، شرکت های تولیدی به طور متوسط ​​۱۰ درصد درآمد کسب کردند. این احتمالاً به دلیل هزینه بالای خدمات مواد اولیه و شرکتهای تولیدی در مقایسه با شرکتهای تجاری با هزینه عملیاتی کمتر است. وقتی می خواهید عملکرد شرکت خود را براساس سود ارزیابی کنید ، به دنبال سود متوسط ​​در کسب و کار خود باشید.

علاوه بر این ، سن و درجه کسب و کار شما نقش مهمی در این روند دارد. البته شرکت های نوپا هزینه بالاتری دارند و این امر منجر به کاهش درآمد آنها در مقایسه با شرکت های قدیمی می شود.

درک صحیح از مشکلات حاشیه سود شرکت شما شاخص مهمی در سنجش عملکرد خوب تجارت شماست. آیا راه اندازی مشاغل خصوصی یکی از آرزوهای شماست؟ در این صورت ، یادگیری این مفاهیم به شما کمک می کند. اگر تازه کار خود را شروع کرده اید و اکنون می دانید چگونه میزان سود را محاسبه کنید ، می توانید آن را بسنجید. ما مشتاقانه منتظر صحبت های شما هستیم.

 

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *