×
خانه » دسته‌بندی نشده » اگر مشغول به دورکاری هستید، فضای کاری و فضای شخصی خود را از هم تفکیک کنید
02 نوامبر 2020

اگر مشغول به دورکاری هستید، فضای کاری و فضای شخصی خود را از هم تفکیک کنید

این روزها ، با شیوع بیش از پیش دورکاری ، ارتباط بیشتر از هر زمان دیگری با ابزارهای فناوری وجود دارد. در حدی که با این ابزار ، ما دائماً کار خود را انجام می دهیم. و آنها ما را در موقعیتی قرار می دهند که هر ثانیه در فضای دیجیتال شرکت کنیم. این فرآیند نوعی خستگی دیجیتالی یا تکنولوژیکی ایجاد می کند. در این گزارش ، ما به دنبال راه هایی برای فاصله گرفتن از این فضا هستیم:

تفکیک فضای کاری و فضای شخصی در حین دورکاری

در شرایط فعلی و با گسترس بیماری کرونا، بمباران شدن با داده‌های دیجیتال را بیشتر هم شده است. دورکاری باعث شده است که فضای کار و استراحت تا حدی زیادی به یکدیگر گره بخورد و همین مسئله باعث غرق‌شدگی بیشتر در فضای دیجیتال می‌شود.

چالش‌های دورکاری

اکثر آدم‌ها در وضعیتی قرار گرفته‌اند که تمایزی بین فضای کار و فضای شخصی برقرار نمی‌کنند. یک لحظه در حال پاسخ دادن به یک ایمیل و لحظه‌ای دیگر در حال برقراری یک تماس ویدئویی برای شرکت در یک جلسۀ آنلاین هستیم و انگار هر زمان در حال یک فعالیت کاری به سر می‌بریم. این در هم گره‌خوردگی شدید باعث می‌شود که حس کنید همیشه از کارهایتان عقب هستید چون مشخص نیست که چه زمانی در حال کار کردن هستید و چه زمانی استراحت می‌کنید.

برای جلوگیری از این اتفاق می‌توان برنامه‌ای دیجیتالی برای تنظیم زمان نصب کرد که دقیقاً به ما بگوید چه زمانی در حال کار هستیم، چه زمانی به امور خانوادگی می‌پردازیم و چه زمانی در حال رفع مشکلات و مسائل هستیم. فراموش نکنید که همۀ این فرایندها در حال حاضر وابسته به شرایط دیجیتال شده‌اند. وقتی در حال پاسخ دادن به پیام معلم مدرسه فرزندتان هستید، و یا زمانی که به احوالپرسی دوستتان پاسخ می‌دهید هر دو فرایند در فضای دیجیتال اتفاق می‌افتد و برای همین است که تمایز ایجاد کردن بین آن‌ها دشوار شده است.

به همین دلیل تفکیک فعالیت‌ها مهم است. زمان مشخصی را برای پاسخ دادن به پیام‌های شخصی و کاری تعریف کنید. برنامه‌ریزی کنید که چه زمانی اخبار روز را مرور خواهید کرد و در ساعاتی غیر از آنچه برنامه‌ریزی کرده‌اید دست به این کار نزنید تا تداخل فعالیت‌های روزانه در فضای مجازی را به حداقل برسانید.

چالش‌های دورکاری

زمان مشخصی را صرف کار کنید

مهم است که افرادی که با آن‌ها سروکار دارید در جریان برنامه‌ریزی زمانی شما باشند. برای مثال اگر معلم هستید به دانش‌آموزان بگویید که چه زمانی می‌توانند برای شما پیام بفرستند. متأسفانه یک انتظار غلط به‌وجود آمده است که چون دورکاری انجام می‌دهید، بنابراین همیشه برای انجام کارها باید در دسترس باشیم. این انتظاری نابه‌جا است چون ما زندگی خصوصی هم داریم که باید از فضای کاری ما جدا باشد.

زمان دریافت پیام‌ها را مدیریت کنید

برنامه‌هایی مثل جی میل این امکان را به کاربران خود می‌دهند که نحوه دریافت ایمیل‌ها را در صندوق دریافت کنترل کنند. شما می‌توانید برخی ایمیل‌ها را فیلتر کنید، برخی را برچسب بزنید و لیست انتظار درست کنید. به این ترتیب می‌توانید با نظم بیشتری هم به ایمیل‌هایتان پاسخ دهید هم آن‌ها را بر اساس برنامۀ روزانه دسته‌بندی کنید. همچنین اگر پاسخ‌هایی یکسان به ایمیل‌هایی مشخص می‌دهید می‌توانید این پاسخ‌ها را به صورت پیش‌فرض داشته باشید و صندوق پستی خود را طوری تنظیم کنید که به صورت اتوماتیک به این ایمیل‌ها پاسخ بدهد. ابزارهای آنلاینی وجود دارند که با توجه به فوریت کارهایی که دارید به شما پیام می‌دهند و از طریق این ابزارها می‌توانید هشدارهایی در مورد ایمیل‌های مهم دریافت کنید. جی میل یک قابلیت مهم تقویمی دارد و به شما این امکان را می‌دهد که لیستی از کارهای دیجیتالی تهیه کنید.

چالش‌های دورکاری

کنترل کار ها را به ‌دست بگیرید

اگر برای انجام کارها مجبور نیستید شبانه روز با دیگران در ارتباط باشید ، می توانید برنامه خوبی داشته باشید. برای انجام این کار ، ما باید الگوی دریافت پیام های شما را تنظیم کنیم. به عنوان مثال ، اگر تلفن همراه یا ساعت هوشمندی به پیام یا ایمیل خود متصل کرده اید، می توانید پس از انجام کار خود ، روند اعلان هشدار را قطع کنید تا بیش از حد درگیر چندین پیام نشوید. اگر با وسواس برخی از صفحات شبکه های اجتماعی را که نیازی به آنها نیستید دنبال می کنید ، اشتراک خود را لغو کنید. برخی از تلفن های همراه به شما می گویند که از چند برنامه در طول روز استفاده می کنید ، این ویژگی را فعال کرده و نحوه عملکرد و اصلاح آن را می بینید. استفاده از این ابزارها به شما کمک می کند هنگام مکالمه از راه دور ، زمان خود را بهتر مدیریت کنید

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *