راه سوم پارسیان در آستانه فروپاشی

مطلبی که هم اکنون در حال مطالعه آن هستید به مباحثی اشاره دارد که از سال گذشته از شرکت مروارید پنبه ریز شروع شد و به شرکت راه سوم پارسیان ختم شد. پس از درخواست ها و سوالات زیاد کاربران مبنی بر عملکرد شرکت راه پارسیان، تصمیم به بررسی این شرکت گرفتیم. این مقاله حاصل دو ماه نگاه بی طرفانه و صحبت با بسیاری از افراد مربوط به این داستان است که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

حوالی اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ بود که شرکت پنبه ریز در بحرانی بی سابقه قرار گرفت. مشکلات اساسی پنبه ریز در آن زمان را می توان به عدم موجودی محصولات، گرانی بیش از حد برخی از محصولات و از همه مهمتر عدم رسیدگی به مسایل بازاریابان و .. دانست. همه این موارد منجر به تغییر بدنه مدیریت شرکت مرواید پنبه ریز شد که طی آن خانم حمیده باقری (یکتا) برکنار و جناب مهندس وطن دوست به سمت مدیریت شرکت خرید اینترنتی پنبه ریز منصوب شدند.

پس از برکناری خانم باقری از شرکت مروارید پنبه ریز تعدادی از پرسنل شرکت پنبه ریز نیز از این شرکت خارج شدند و همچنین برخی از لیدرهای مطرح که در راس آن نام آقای محسن محمدپور به چشم می خورد با مطرح کردن مشکلات شرکت پنبه ریز و استنباط اینکه بدنه مدیریتی جدید، توانایی اداره و توسعه شرکت مروارید پنبه ریز را ندارند تصمیم بر جدایی از این شرکت را گرفتند.

در این بین شایعاتی مطرح شد که همه اتفاقات اخیر (عدم موجودی محصولات، قیمت بالای برخی محصولات و ..) شرکت پنبه ریز برنامه ریزی شده بوده تا خانم حمیده باقری و برخی از لیدرها بتوانند شرکت جدید خود را راه اندازی کنند.

به هر حال طی پانزده ماهی که جناب مهندس وطن دوست سکان مدیریتی شرکت خرید اینترنتی پنبه ریز را به دست گرفته اند باعث شده تا تغییرات و دستاوردهای بسیاری حاصل شود. برخی از این تغییرات شامل :

* کاهش قیمت محصولات (بعضی از محصولات مثل کرم Q10)
* راه اندازی شعب با ظاهری یکپارچه در مراکز استان
* راه اندازی انبار های مرکزی در مناطق مختلف
* تغییر وب سایت که باعث شد شرکت پنبه ریز جایزه بهترین وب سایت از جشنواره وب ایران را دریافت کند.
* دریافت حق امتیاز چند محصول بین المللی و انتقال تکنولوژی آن به داخل کشور

 

شاید چنین اتفاقاتی اگر برای هر شرکتی غیر از پنبه ریز رخ داده بود آن شرکت امکان بازسازی خود را نداشت. اینجاست که سابقه شرکت و رزومه مدیران یک شرکت بازاریابی شبکه ای، اهمیت خود را نشان می دهد. (قابل توجه بعضی از دوستان که فقط تیم را عامل موفقیت در بازاریابی شبکه ای می دانند.)

پس از خارج شدن خانم حمیده باقری از شرکت پنبه ریز در خرداد ماه ۱۳۹۴، محسن محمدپور نیز که از جمله برترین لیدرهای شرکت پنبه ریز محسوب میشد در شهریور ماه تصمیم خود مبنی بر خروج از این شرکت را به سازمان خود اعلام میکند. مقصد شرکت تازه تاسیس راه سوم پارسیان (پرشین وی) بود. شرکتی که در حال حاضر توسط خانم حمیده باقری مدیریت می شود.

چند نکته بسیار مهم :

* آقای محمدپور و یا هر نتورکر دیگری حق دارد که شرکت خود را انتخاب کند یا تغییر دهد. طبق قوانین انجمن فروش مستقیم هر شخص اختیار کامل در رابطه با انتخاب شرکت خود را دارد و متاسفانه بعضی از دوستان با استفاده ابزاری از کلمه شیفت به جو سازی های غیر واقع دست می زنند.(کافیست به رزومه بسیاری از نتورکر های برتر دنیا نگاهی بیاندازیم تا بهتر به تفاوت های کلمه شیفت و جابجایی پی ببریم)
* همه این اتفاقات را اگر با هم در نظر بگیریم می توانیم در یابیم که بسیاری از شایعات مبنی بر کوتاهی خانم باقری دور از واقعیت نبوده اما سوالی که مطرح می شود اینست که چرا شرکت مروارید پنبه ریز تا به حال اقدام قانونی انجام نداده؟

سرکار خانم حمیده باقری(یکتا) طی چند سال گذشته به عنوان مدیر عامل شرکت خرید اینترنتی پنبه ریز و سپس مدیر عامل شرکت راه سوم پارسیان شخصیت شناخته شده ای در حوزه نتورک مارکتینگ می باشند. اما در روزهای گذشته پس از بررسی های خود به نکته بسیار قابل تاملی رسیدیم. در طی این سالها سرکار خانم باقری با نام حمیده باقری یا یکتا معرفی می شدند در صورتی که پس از بررسی برخی از اسناد شرکت پنبه ریز و شرکت راه سوم پارسیان متوجه شدیم که نام اصلی ایشان زهره باقری بوده و در واقع نام حمیده نام خواهر ایشان می باشد. قطعا این مسیله دلیل خاصی داشته که تنها مسئولان شرکت پنبه ریز یا راه پارسیان می توانند به آن پاسخ دهند.

تا به اینجای مطلب به چالش های مربوط به جابجایی های شرکت پرشین وی و پنبه ریز پرداختیم. اما در ادامه به بررسی عملکرد یکساله شرکت راه سوم پارسیان خواهیم پرداخت :

در ابتدای تاسیس و راه اندازی شرکت وعده ها و چشم اندازهای زیادی داده شد. وعده هایی که حقیقتا دور از انتظار نبود چرا که با توجه به بدنه مدیریتی با تجربه ای که وجود داشت و همچنین حضور لیدرهای حرفه ای همچون دکتر نوید و محسن محمد پور میشد روزهای خوبی را برای این شرکت متصور شد.اما مشکلات از همان ابتدا خود را نشان دادند:

وب سایت شرکت پرشین وی اولین چالش این شرکت بود چرا که باعث تاخیری چهار ماهه در ثبت نام افراد جدید شد که در نهایت در اسفند ماه ۱۳۹۴، این وب سایت با امکانات بسیار محدود راه اندازی شد که هم اکنون نیز با گذشت یکسال هنوز تکمیل نشده است. (هر چند که ظاهری بسیار حرفه ای دارد)

اما مهمترین چالش جدی شرکت راه سوم پارسیان را می توان به محصولات این شرکت نسبت داد. از جمله وعده هایی که در ابتدای تاسیس شرکت پرشین وی از آن صحبت میشد، اشاره به برخی از برندهای مطرح اروپایی بود نظیر :

* سوئیس پرفکشن (Swiss Perfection)
* آنه ماریه بورلیند (Anne Marie Borlind)
* وی آی پی کازمتیکس (VIP Cosmetics)

با توجه به صحبتهای انجام شده پیش از شروع کار در پرشین وی قرار بود که هر سه این برندها از ابتدا در سبد کالایی پرشین وی مشاهده شود که متاسفانه هنوز با گذشت هشت ماه مشاهده نشده و حتی امتیاز فروش برند سوئیس پرفکشن هم طی ماههای گذشته از شرکت پرشین وی سلب شد.

با این حال شرکت با سه برند سلوکس (Cellox)، دلیتکس (Dellitex) و هپیکس (Happix) شروع به کار کرد. اما این پایان ماجرا نیست، چرا که جدی ترین انتقادی که در حال حاضر به شرکت راه سوم پارسیان وارد است قیمت بسیار بالای محصولات این شرکت است. طی روز های گذشته این شرکت به ارائه محصول جدیدی با نام “قهوه سبز اسلیم فیت کافی ۱۰۰%” پرداخت.

green-coffee-1

محصول شرکت پرشین وی – قهوه سبز الیم فیتاین محصول که در بسته های ۳۰۰ گرمی عرضه می شود، در حال حاضر با قیمت باور نکردنی ۷۵ هزار تومان به فروش می رسد.(خداوند به ما صبر دهد!!)

به هر حال امیدواریم که مدیران این شرکت یک بازنگری در سیستم قیمت گذاری خود ایجاد کنند. توجه داشته باشید که یکی از عوامل جابجایی از پنبه ریز قیمت بالای محصولات عنوان شده بود حال این موارد در شرکت پرشین وی به مراتب جدی تر در حال مشاهده است.

بطور کلی شاید بتوان دلایل اصلی بروز این مشکلات در شرکت پرشین وی را به موارد زیر ارتباط داد:

* انتخاب استراتژی های نامناسب به جهت شروع کار
* عدم وجود یک سیستم قیمت گذاری مناسب
* صرف کردن هزینه های سرسام آور در شروع راه اندازی این سیستم که از جمله آنها می توان به اجاره ساختمان هفت طبقه به عنوان دفتر مرکزی شهر تهران و همچنین هزینه هایی مثل چهار روز سخنرانی جان میلتون فاگ که رقمی بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان برای این شرکت هزینه بر بود و ..
* توجه بیش از حد به ظاهر سازی به جای ایجاد زیر ساخت
* عدم تفکیک وظایف بین برخی لیدرها و مدیران شرکت
* تک قطبی عمل کردن برخی از لیدرها و مدیران شرکت

متاسفانه با خبر شدیم که طی روز های گذشته سرکار خانم آرزو قدمیاری که جز لیدرهای ارشد شرکت راه سوم پارسیان محسوب می شدند به دلیل مسایل و مشکلات مطرح شده از شرکت جدا شدند.

سعی کردیم در این مقاله با نگاهی منصفانه به بررسی مسایل شرکت راه سوم پارسیان بپردازیم. اما بازهم فراموش نکنیم که این شرکت هنوز در ابتدای راه قرار دارد و باید به این شرکت زمان بیشتری داد تا بتواند روز به روز مسایل و مشکلات خود را حل کند.

 

نظرات برخی کاربران:

مهسا:

سلام.من خودم یکی از کسایی بودم که در دفتر پنبه ریز کار میکردم و با وعده وعید الکی خانم یکتا و علی صادقی وارد دفتر اصلی پرشبن وی شدم وبزرگترین اشتباه زندیگمو انجام دادم.شرکت پنبه ریز بهترین شرکت نتورک می باشد چون به تمام وعده های که میداد عمل میکرد برعکس شرکت پرشبن وی.من مشاورپوست و مو ومحصول شرکت پنبه ریز بودم و به همه حرفای که میزدم اعتقاد داشتم.برعکس در شرکت پرشین وی هر چیزی که میگفتم دروغ بود و به اجبار.شرکت پرشین وی در حال ورشکستیه و خودش نمیخواد به این باور برسه.بیشتر نیروها شو بیرون کرده و انبار شرکت کلا در حال جمع شدنه.

 

المیرا:

با سلام من یکی از کارمندهای پنبه ریز بودم که با
وعده و وعیدهای خانم یکتا و علی صادقی متاسفانه گول خوردیم
و از بهترین شرکت پنبه ریز استعفا دادیم و بزرگترین اشتباه
رو انجام دادم و اومدیم تو پرشین وی اقای وطن دوست و دوست محمدی خیلی به فکر
کارمندانشون بودن و الان هم میشنویم که هستن ضمن اینکه مدرس محصولات ما
که خانم شیخ زاده بود فقط بهمون یاد میداد چجوری باید بازاریاب ها رو بپیچونیم تو
هر مسئله ای مثلا همین میگفتن اینا واسه خودشون میگفتن به
بازاریاب ها اینو بگید و اونو بگید در صورتی که اصلا حقیقت نداشت ، از بازاریاب ها
خواهش میکنم خواهش میکنم حواستون باشه اگه دارید با پرشین وی کار میکنید ، ما هم
کارمند پرشین وی بودیم هم پنبه ریز عاجزانه ازتون میخوام حواستون باشه

 

صحرا:

من از کارمندای پرشین وی هستم . این شرکت از تیرماه نتونسته حقوق کارمنداش رو بده. فقط وعده وعید. درسته این شرکت تازه یکساله شده اما دلیل بر بی کفایتی مدیریت و عدم برنامه ریزی قبل از شروع به کار یا عدم توانایی پرداخت مالی نمیشه. شرکت به ما میگه پول نداریم حقوق بدیم بعد ضیافت میگیره و کلی هزینه واسه پذیرایی و شام میده تا به نماینده ها و رقباش بگه ما همچنان سرپا هستیم. شرکتی که حتی اسم مدیرعاملش واقعی نیست چه امیدی به دوامش میشه داشت. کاش کسی باشه حق مارو ازش بگیره. واقعا خانم یکتا چجوری میتونه آرامش داشته باشه وقتی اینقدر داره دروغ میگه و حق میخوره. شرکت پنبه ریز اونقدر قوی و بزرگ هست که شرکت نوپا و فقیری مثل پرشین وی حتی توان نداره خودش رو با کوچکترین قسمت اون شرکت مقایسه کنه. خانم یکتا احتمالا قبل از تاسیس این شرکت فیلمهای تخیلی زیاد میدیدن. من به همه ی نماینده ها پیشنهاد میکدم تا شرکت ورشکست نشده به فکر باشن ،شرکت حتی توان پرداخت اجاره انبار رو نداره و نصفی از کارمنداش استعفا دادن و نصف دیگه اخراج شدن

منبع: iranianmlm.com

 

یک دیدگاه در “راه سوم پارسیان در آستانه فروپاشی

 1. سلام
  منم یکی از فریب خوردگان بودم که مدت زیادی با وعده های پوچ لیدر نماهایی همچون مخسن محمدپور فقط خودم و تیمم رو گول میزدم
  محسن محمدپور که توی پنبه ریز ارزوی دیدنش رو داشتیم راحت زنگمون نیزد و میومد خونمون و جلسه برگزار میکرد و توی تلگرام پی ام میداد و…
  عزیزانی که توی پرشین وی هستن اگه میخوان بردزی مثل ما مشیمدن و سرخورده نشن سریع بیان بیرون چون یه شرکتیه که به زودی نابود میشه و از عملکرد اون کاملا مشخصه
  دلتون رو به این قرار داد المانی خوش نکنیم که سرابه
  منم از پرشین وی با تیمم اومدم بیرون و رفتم یه شرکت دیگه که خیلی خیلی بهتره و بچه های مجموعم توی 3 ماه اکانت های بالایی گرفتن با توجه به اینکه نصف تینشون رو همین محمدپور فالو کرد و موندن پرشین وی و الانم کلا از نتورک زده شدن و رفتن کنار
  هر کی دوس داشت اطلاعات بیشتری بگیره توی تلگرام بهم پی ام بده

  Arsalan_2002@ اینم ایدی تلگرامم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>