۱۰ کشور با بیش‌ترین آمارِ اعدام در جهان

بنابر آمارهای سازمان عفو بین‌الملل، نهاد حقوق بشری واقع در شهر لندن که شدیدا با هرگونه مجازات مرگ مخالفت می‌کند، آمار اعدام در ۲۰۱۵ نزدیک به ۵۰ درصد در سراسر جهان افزایش یافته است.

ap94010102520

آمار رسمی نشان می‌دهند دست‌کم ۱۶۳۴ نفر در سال گذشته اعدام شدند، که ۹۰ درصدِ این کشتارها تنها در ۳ کشور صورت گرفته است.

ولی فقط کشورهای معدودی هستند که آمار صحیحی از اعدام‌های‌شان را به صورت عمومی گزارش می‌کنند. برای مثال ایالات متحده پرونده‌های دادگاه‌ها و آمار اعدام‌ّها را به صورت عمومی منتشر می‌کند. این در حالی است که رژیم‌های اقتدارگرایی نظیر کره‌ی شمالی، روسیه و چین به شدت از انتشار این‌گونه آمار‌ها جلوگیری می‌کنند.

عفو بین‌الملل با تلاش زیاد توانسته است آمار اعدام‌های تحت حمایت دولت‌ها در سراسر جهان را در قالب فهرست زیر جمع‌آوری کند.

۱۰. چاد، ۱۰ نفر

10-chad-10

این عکس از یک ویدئو که در ۲۰۱۴ توسط گروه بوکوحرام منتشر شد، ‌برداشته شده است.
این کشور افریقایی در واکنش به ایجاد سازمان تروریستی بوکوحرام که با جهادگرایان داعش در ارتباط هستند، برای این قبیل افراد مجازات مرگ تعیین کرد و ۱۰ نفر از شبه‌نظامیان بوکوحرام را اعدام نمود.

۹. اندونزی، ۱۴ نفر

9-indonesia-14

رییس‌جمهور اندونزی، جوکو ویدودو، در جشن‌های هفتادمین سالگرد استقلال اندونزی در کاخ ریاست‌جمهوری.

اندونزی ۱۴ نفر را از کسانی که در قاچاق مواد مخدر نقش داشتند اعدام کرد، که همگی تحت حکم رییس‌جمهور جوکو ویدودو انجام شد.

۸. مصر، بیش از ۲۲ نفر

8-egypt-22

دست‌کم ۱۰ نفر در زندان اسیوطِ کشور مصر به جرم قتل اعدام شدند.۶ نفر دیگر نیز به جرم همکاری با تروریسم اعدام شدند.

سازمان عفو بین‌الملل معتقد است آمار اعدام‌ها در این کشور بیش‌تر از آن چیزی است که به صورت عمومی اعلام می‌شود؛ از این رو، این سازمان به دلیل فقدان مدارکِ لازم نمی‌تواند آمار دقیقی از اعدام‌های این کشور را در این فهرست منتشر کند.

۷. سومالی، ۲۵ نفر

7-somalia-25

یکی از اعضای گروه شورشی الشباب سومالی که پس از شرکت در مراسم نماز عید قربان در شمال موگادیشو مشاهده شده است.

۱۷ نفر در این کشور به صورت قانونی اعدام شدند، و این در حالی است که بقیه‌ی اعدام‌ها به صورت غیررسمی و در نواحی سومالی‌لند و جوبالند صورت گرفته است.

۶. عراق، بیش از ۲۶ نفر

6-iraq-26

نیروهای امنیتی عراق پرچم داعش را در دانشگاه انبار، استان انبار، در ۲۶ ژولای پایین کشیدند.

عراق ۲۶ مرد را در ۲۰۱۵ به مرگ محکوم کرد. ۲۴ نفر از آنها طبق قانون ضد تروریسم دولت عراق در ۲۰۰۵ و به جرم شرکت در کشتار ۱۷۰۰ دانشجوی دانشکده‌ی افسری در پایگاه نظامی اسپایکر در ۲۰۱۴ اعدام شدند.
سازمان عفو بین‌الملل معتقد است آمار اعدام‌ها در این کشور بیش‌تر از آن چیزی است که به صورت عمومی اعلام می‌شود؛ از این رو، این سازمان به دلیل فقدان مدارکِ لازم نمی‌تواند آمار دقیقی از اعدام‌های این کشور را در این فهرست منتشر کند.

۵. ایالات متحده، ۲۸ نفر

5-the-us-28

ایالات متحده ۲۸ نفر را در ۲۰۱۵ اعدام کرد، که این سال کم‌ترین آمار اعدام را از ۱۹۹۱ به خود اختصاص داد. همه‌ی این اعدام‌ها از طریق تزریق کشنده صورت پذیرفته است.

۴. عربستان سعودی، ۱۵۸ نفر

4-saudi-arabia-158

یکی از اعضای سازمان عفو بین‌الملل در جریان تجمع حمایت از آزادیِ وبلاگ‌نویس عربستانی، رائف بدوی، عکس‌های افراد زندانی در عربستان سعودی را در زمین چمن خارج از سفارت این کشور در پایتخت مکزیک روی زمین قرار می‌دهد.

عربستان سعودی ۱۵۸ نفر را در ۲۰۱۵ اعدام کرد، که بیشتر این اعدام‌ها به شیوه‌ی گردن زدن و بقیه نیز از طریق جوخه‌ی آتش صورت گرفت. در میان این افراد، ۴ زن و شهروندان کشورهای دیگر نیز به چشم می‌خورد.

برخی اجساد اعدامیان در ملا عام به نمایش گذاشته شد.

۳. پاکستان، ۳۲۶ نفر

3-pakistan-326

پاکستان ۳۲۶ نفر را در ۲۰۱۵ اعدام کرد. طبق گزارش عفو بین‌الملل ۳۰۵ نفر از آنها به جرم قتل اعدام شدند، و سن ۵ نفر از این اعدامیان زیر ۱۸ سال گزارش شده است.

به علاوه، پاکستان پس از آن‌که هفت سال اجرای اعدام را به تعلیق درآورده بود، در ۲۰۱۴ این حکم را لغو و افراد زیادی را به جرم عضویت در گروه‌های تروریستی اعدام کرد.

۲. ایران، ۴۰۰ نفر

2-iran-977

یک نگهبانِ زن در زندان زنان اوین در تهران، ۲۰۰۶

ایران از طریق مراجع رسمی و نیمه‌رسمی اجرای ۴۰۰ اعدام را اعلام کرد.

۱. چین، هزاران نفر

1-china-thousands

چین آمار مربوط به اعدام را در این کشور به صورت اطلاعات طبقه‌بندی‌شده و محرمانه نگهداری می‌کند، و به سختی می‌توان از رسانه‌های دولتیِ این کشور اطلاعات دقیقی به‌دست آورد.

ولی آن‌چه مسلم است حکومت چین اقلیت‌های سیاسی و مذهبی را در این کشور به شدت سرکوب می‌کند، و ۶/۱ میلیون زندانی و ۶۵۰،۰۰۰ نفر افراد بازداشت‌شده‌ای در این کشور وجود دارند که در انتظار محاکمه هستند.

با وجود این، حتی با یک تخمین سرانگشتی از تعداد اعدام‌های دولتی، یا شمار شهروندانی که به زندان ابد با اعمال شاقه و اردوگاه‌های کار اجباری محکوم می‌شوند می‌توان بدون هیچ شک و تردید چین را در صدر این فهرست قرار داد.

ترجمه:نشریه تحریریه بازده_امیررضا مصطفایی
منبع: سازمان عفو بین‌الملل، بیزینس اینسایدر
نویسنده: الکس لاکی
//بازده//

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>