۱۰ روش سریع برای خلاص شدن از تبخال

ابتلا به تبخال برای بعضی آدم‌ها یک کابوس وحشتناک است. آن حس سوزن سوزن شدن به شما دست می‌دهد و می‌دانید قرار است چه چیزی بشود. شما برای خودتان بهانه‌تراشی می‌کنید که بیرون نروید و تا حدی منزوی می‌شوید. شما می‌ترسید از این‌که مردم به لکه‌ی ناخوشایند روی صورت‌تان، دیو ترسناک یا همان تبخال، زل بزنند. اما ناامید نشوید، راه‌هایی وجود دارد که به شما می‌تواند کمک کند تبخال‌تان بلافاصله محو شود. در این‌جا به ۱۰ روش اشاره شده است که به شما کمک خواهد کرد سریع از تبخال‌تان خلاص شوید.

get-rid-of-a-cold-sore

چه چیزی باعث تبخال می‌شود؟

تبخال در نتیجه‌ی ویروس هرپس سیمپلکس( تبخال) به وجود می‌آید. این ویروس خودش را به سیستم عصبی می‌چسباند و کنترل‌اش دشوار است. وقتی‌که این ویروس را داشته باشید دائماً در معرض خطر تبخال زدن خواهید بود. این ویروس باعث می‌شود تبخال مخفی بماند و همیشه منتظر دوباره فعال شدن است. پس پیش‌گیری به اندازه‌ی درمان اهمیت دارد. عواملی که باعث تحریک تبخال می‌شوند عبارتند از:

  • تب
  • عفونت، سرماخوردگی و آنفولانزا
  • اشعه‌ی فرابنفش مانند آفتاب سوختگی
  • استرس
  • خستگی
  • تغییرات در سیستم ایمنی
  • آلرژی غذایی
  • زخم
  • قاعدگی
  • کارهای مربوط به دندان

 

دانستن علت تحریک شدن تبخال می‌تواند به شما کمک کند از آن پیشگیری یا آن را درمان کنید درست وقتی که در حال ظاهر شدن است. اما غالباً پیشرفت تبخال می‌تواند اجتناب ناپذیر باشد پس در این‌جا به نکاتی اشاره شده است که به شما کمک خواهد کرد سریع از تبخال خلاص شوید.

۱. روی

shutterstock_276112895روی به تقویت سیستم ایمنی‌تان کمک می‌کند. از آن‌جایی‌که تبخال ممکن است از طریق استرس تحریک شود شما می‌توانید در زمان‌های استرس‌زا قرص روی بمکید. شما نیز ممکن است از کرم زینک اکسید برای تبخال‌تان استفاده کنید. محققان دریافتند هنگامی‌که مردم از کرم زینک اکسید استفاده می‌کنند تبخال‌شان سریع خوب می‌شود و عوارض جانبی کمتری را نسبت به آن‌هایی که از کرم دارویی استفاده می‌کنند تجریه می‌کنند. روی یک ماده‌ی معدنی غذایی است که در غذاهایی مانند گوشت گاو، حلزون، بادام زمینی، و حبوبات یافت می‌شود. اما روی می‌تواند با مصرف آنتی بیوتیک‌ها و داروهای خاص اثر متقابل داشته باشد و هنگامی‌که در دوز بالا مصرف می‌شود می‌تواند خطرآفرین باشد پس توصیه می‌شود هنگامی‌که از روی استفاده می‌کنید با پزشک‌تان مشورت کنید.

۲. لیزین

ایزین آمینو اسیدی است که در پروتئین غذاهایی مانند پنیر، ماست، گوشت، شیر و لوبیا یافت می‌شود. محققان دریافته‌اند که لیزین تعداد دفعات شیوع تبخال را کاهش می‌دهد و نیز به کاهش مدت زمانی که طول می‌کشد تا تبخال خوب شود، کمک می‌کند. شما می‌توانید از مکمل‌های لیزین استفاد کنید یا غذاهایی را بخورید که میزان لیزین‌شان بالا است مانند مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و سیب زمینی. اما، لیزین، بهتر است با دقت مصرف شود زیرا سطح بالای آن می‌تواند میزان کلسیوم جذب شده توسط بدن را افزایش دهد. افرادی که کلسترول بالا دارند بهتر است قبل از مصرف لیزین با پزشک مشورت کنند.

ice

۳. یخ

اگر، شما هنگامی‌که برای نخستین بار احساس کردید تبخالی در حال تشکیل شدن است، روی آن یخ بگذارید، ممکن است مدت زمانی را که تبخال باقی می‌ماند، کاهش دهید. به جای آن، شما می‌توانید از نوشیدنی خیلی خنک استفاده کنید و این نیز می‌تواند درد را افزایش دهد در حالی‌که به محو شدن سریع تبخال کمک می‌کند.

 

 

 

 

۴. شیر

milkremedyforcoldsoresشیر حاوی پروتئین‌هایی به نام ایمنوگلوبولین‌ها است. این پورتئین‌ها اساساً آنتی بادی هستند که می‌توانند کمک کنند علیه ویروس‌هایی مانند هرپس مبارزه کنید و از شیوع آن پیشگیری کنید. شیر نیز حاوی ال-لیزین است. قرار دادن شیر روی تبخال‌تان و فشار دادن آن می‌تواند به خوب شدن سریع ‌‌آن کمک کند و نیز می‌تواند به کاهش درد نیز کمک کند. شما می‌توانید با نوشیدن شیر از شیوع آن جلوگیری کنید، زیرا به شما کمک خواهد کرد ال-لیزین دریافت کنید. اگر شما درحال‌حاضر تبخال دارید، می‌توانید یک پنبه‌ی توپی را در یک قاشق غذاخوری شیر بخیسانید و آن را به مدت چند دقیقه روی تبخال بگذارید.

۵. هیدروژن پروکسید

hydrogenperoxideهیدروژن پروکسید می‌تواند سرعت خوب شدن ( التیام) تبخال را افزایش دهد. این ماده به عنوان یک ضد عفونی‌کننده نیز جلوی پیشرفت یا بدتر شدن تبخال را می‌گیرد. برای استفاده از هیدروژن پروکسید، یک پنبه‌ی توپی را در یک قاشق غذاخوری پروکسد بخیسانید. پنبه‌ی توپی را مستقیماً روی تبخال قرار دهید بگذارید به مدت چند ثانیه بماند. بعد از ۵ دقیقه آن را با آب بشویید.

 

 

 

۶. موم عسل

bees-wax

پروپولیس( ماده‌ی صمغی قهوه‌ای رنگ شبیه موم) به سریع خوب شدن تبخال کمک می‌کند و نیز می‌تواند در کاهش درد کمک کند. زنبورها از صمغ طبیعی استفاده می‌کنند تا کندوهای‌شان را بسازند. پروپولیس از جوانه درختان، موم عسل و دیگر محصولات فرعی زنبورها درست می‌شود. پروپولیس در قدیم برای درمان زخم‌ها و آبسه استفاده می‌شد. محققان یافته‌اند که در لوله‌های آزمایشی، پروپولیس تولید مجدد ویروس هرپس را متوقف می‌کند.

۷. وازلین

Petroleum-Jelly

وازلین حاوی نرم کننده‌های طبیعی است. این به نرمی پوست که تبخال را تحت تأثیر قرار می‌دهد کمک می‌کند. در صورتی‌که وازلین خیلی سفت باشد مانعی ایجاد می‌کند که می‌تواند ورود باکتری به تبخال را متوقف کند، بنابراین، جلوی عفونت باکتری را می‌گیرد. چنین عفونتی باعث می‌شود تبخال مدت زیادی بماند. برای استفاده از وازلین، مطمئن شوید که دستان‌تان تمیز است، سپس با استفاده از انگشت لایه‌ی نازکی از وازلین را مستقیم روی تبخال بمالید. شما می‌توانید هر چند دفعه که دوست دارید در طول روز از وازلین استفاده کنید تا زمانی‌که تبخال محو شود.

۸. عصاره‌ی وانیل

vanillaextract

عصاره‌ی وانیل دارای خواص ضد عفونی قوی است و این در التیام عفونت ویروسی که باعث تبخال می‌شود، موثر است. از آنجایی‌که وانیل ضد التهاب هم است، می‌تواند به تسکین درد تبخال کمک کند. شما باید از عصاره‌ی وانیل ۱۰۰ درصد استفاده کنید تا خوب اثر کند. برای استفاده، عصاره را بگیرید و گوش‌پاک‌کن را با چند قطره از آن آغشته کنید. گوش پاک‌کن را مستقیم روی تبخال قرار دهید. می‌توانید هر ساعت این کار را تکرار کنید.

 

۹. کرم ضد آفتاب

lip-balm

قرار گرفتن در معرض نور، به خصوص نور فرا بنفش، باعث می‌شود تبخال محو شود. هنگامی‌که بیرون هستید، کرم ضد آفتاب کمک می‌کند از مرطوب کننده‌ی لب با اس پی اف بالای ۱۵ استفاده کنید تا تبخالِ ناخواسته را از بین ببرد.

۱۰. شیرین بیان

licorice-root

بعضی مطالعات نشان داده‌اند که اسید گلیسریزیک، ترکیبی که در ریشه‌ی گیاه شیرین بیان وجود دارد، می‌تواند پیشرفت سلول‌های ویروسی را که تبخال ایجاد می‌کنند، متوقف کند. ازآن‌جایی‌که شیرین بیان خواص ضد التهابی و ضد ویروسی دارد، می‌تواند در کاهش علائم ناخواسته مفید باشد. برای به‌دست آوردن مزیت این گیاه، شما به پودر شیرین بیان نیاز خواهید داشت و از آن کرم درست کنید. یک قاشق غذاخوری پودر شیرین بیان را با ½ قاشق چایخوری آب یا وازلین مخلوط کنید. لایه‌ی نازکی از مخلوط را روی تبخال بگذارید و حداقل به مدت چند ساعت بگذارید بماند.

یک یا چند تا از این روش‌های درمانی را امتحان کنید و مطمئن باشید از تبخال‌تان سریع خلاص می‌شوید.

ترجمه:نشریه تحریریه بازده_سحر مهراجی
نویسنده:ربکا بریس
منبع:لایف هک
//بازده//

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>