چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴/ گزارش تحلیل بازار سرمایه با مقصود پورابولی

وضعیت عمومی بازار:

شب گذشته جلسه شورای پول و اعتبار برگزار شد و این شورا ضمن تائید رویکرد بانک مرکزی، نسبت به تداوم فعالیت این بانک در بازار بین‌بانکی تأکید کرد. بانک مرکزی با ارائه گزارشی به شورای پول و اعتبار اعلام کرد که نرخ سود بین‌بانکی از ابتدای امسال تاکنون ۸ درصد کاهش‌یافته است و این موضوع به تائید شورا رسید.

sarmaye-bazar.jpg

ازاین‌رو، انتظار می‌رود با ادامه این روند همراه با اقدامات اخیر بانک مرکزی در کاهش نسبت سپرده قانونی بانک‌های تجاری‌، آثار کاهشی نرخ بازار بین‌بانکی بر کاهش نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی به‌زودی نمایان شود، زیرا علاوه بر کاهش نرخ سود بازار بین‌بانکی و گرایش آن به سمت کاهش، پایداری لازم در این نرخ مشاهده می‌شود. به‌طوری‌که به نظر می‌رسد یکی از زمینه‌های لازم برای کاهش غیردستوری نرخ سود بانکی فراهم‌شده باشد. در جلسه دیروز شورای پول و اعتبار، مذاکرات در رابطه با کاهش نرخ سود بانکی و ایجاد زمینه‌های آن انجام شد، اما درنهایت هیچ تصمیمی برای تصویب کاهش نرخ سود بانکی گرفته نشد. بازار با پیگیری اخبار مربوط به جلسه شب گذشته شورای پول و اعتبار در فضایی کم‌حجم اما مثبت کار خود را آغاز کرد. البته حجم عرضه‌ها که همزمان با عقب‌نشینی نسبی قیمت‌ها بود از ساعت ۱۱ افزایش یافت و تدریجاً شاخص کل را به دامنه منفی کشاند. شرایط بازار به همین ترتیب جلو رفت و نهایتاً در چند دقیقه آخر با انجام معاملات ویژه‌ای بر روی نماد مخابرات ایران شاخص کل به‌زحمت و با رشد تنها ۷ واحدی به کار خود در آخرین روز هفته جاری خاتمه داد. ارزش معاملات خرد نیز به حدود 95 میلیارد تومان بالغ شد که البته به نظر می‌آید بعضی معاملات با ماهیت خرد با صلاحدید در بازار معاملات خرد انجام‌شده است. نماد کیمیا که دومین روز حضور خود در تابلو فرابورس را سپری می‌کرد باعرضه‌های نسبتاً زیادی مواجه شد که به اعتقاد بسیاری حکایت از عرضه این سهم باقیمت نسبتاً بالا دارد. آقای دکتر شاپورمحمدی معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی وی درباره رکورد طولانی بورس و به‌رغم اثر عوامل متعدد درون و برون‌سازمانی متعدد و ابهام نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، تنها به یک عامل اشاره کرد و گفت: رکود جهانی بر روی رکود اقتصادی همه کشورها اثر می‌گذارد و بورس نمی‌تواند از روندهای قیمتی دنیا جدا باشد؛ بنابراین کاهش قیمت نفت و محصولات پتروشیمی بر روی شاخص بورس اثر گذاشته است. این مقام مسئول ادامه داد: نرخ خوراک به‌زودی تعیین تکلیف و اعلام می‌شود. در این میان طبق فرمول استاندارد و قانون، نرخ‌ها تغییر خواهند کرد. صحبت‌های ایشان در حالی انتشار می‌یابد که روز گذشته وزیر نفت در جلسه مشترک با فعالان اتاق بازرگانی تقریباً بحث کاهش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها را منتفی دانسته است.

اخبار مربوط به بورس‌ها:

اولین شرکت تأمین سرمایه در بورس پذیرفته و آماده عرضه اولیه سهام در سال جاری یا سال بعد شد تا راه برای عرضه سهام ۸ شرکت دیگر این گروه خاص بازار سرمایه باز شود. در حالی از سال ۸۷ تاکنون ۹ شرکت تأمین سرمایه (شامل امین، نوین، سپهر، امید، لوتوس پارسیان، آرمان، بانک ملت، کاردان و آباد مسکن) در بازار سرمایه فعال هستند و برخی دیگر در آستانه شروع بکار رسمی که هیئت پذیرش بورس تهران دیروز  اولین نوع این شرکت‌های خاص را پذیرفت تا راه برای پذیرش و عرضه سهام دیگر شرکت‌ها باز شود و تنوع صنایع و شرکت‌های بازار سهام افزایش یابد. شرکت‌های تأمین سرمایه به‌عنوان واسطه بین ناشر اوراق بهادار و عموم سرمایه‌گذاران فعالیت کرده و در حوزه‌های کارگزاری، معامله‌گری، بازارگردانی، مشاوره، سبدگردانی، پذیره‌نویسی، تعهد پذیره‌نویسی و… تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می‌کنند. شرکت تأمین سرمایه امید با سرمایه 317 میلیارد تومانی به‌عنوان اولین بنگاه فعال در صنعت تأمین سرمایه در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس ثبت و آماده عرضه اولیه سهام در سال جاری یا سال بعد شد. در ترکیب سهامداری این شرکت، صندوق کارکنان بانک‌ها با حدود 36 درصد و سه شرکت سرمایه‌گذاری امید، چادرملو و گل گهر هر یک با بیش از 17 درصد، ازجمله سهامداران اصلی بشمار می‌روند.

امیر هامونی مدیرعامل فرابورس؛ با اشاره به آغاز معاملات اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن آذرماه از امروز چهارشنبه، عنوان کرد: شفافیت بازار سهام بر کسی پوشیده نیست و کمک فرابورس به بانک مسکن از طریق راه‌اندازی معاملات این اوراق در بازار سهام  باعث شده تا علاوه بر کاهش هزینه‌های مبادله و شفاف شدن معاملات این اوراق، تمامی شعب بانک مسکن به این سیستم به‌طور آنلاین متصل شوند. ایشان بابیان اینکه اوراق تسهیلات مسکن به‌هیچ‌وجه به موج سفته‌بازی در بازار مسکن نمی‌دمد، گفت: سفته‌بازی در ادبیات مالی تعریف دارد و این در حالی است که اکنون نوسان قیمت‌ها بر روی معاملات اوراق تسهیلات مسکن روندی طبیعی را دنبال می‌کند. هامونی با اشاره به مدت اعتبار دوساله اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن، افزود: با اعمال محدودیت‌های زمانی فروش بر روی اوراق تسهیلات مسکن، میزان سفته‌بازی بر روی این اوراق به زیر یک درصد رسید و 99 درصد فعالان این بازار هم‌اکنون مصرف‌کنندگان واقعی تسهیلات مسکن هستند. این مقام مسئول از بازگشایی نماد معاملاتی اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن آذرماه 94 از امروز چهارشنبه خبر داد و افزود: این اوراق همزمان با اعمال بخشنامه جدید بانک مسکن به‌منظور دریافت تسهیلات 60 میلیون تومانی به‌علاوه 10 میلیون تسهیلات جعاله است که برای دریافت این تسهیلات نیاز به خریداری 120 برگه از اوراق تسهیلات مسکن از طریق فرابورس است. هامونی با اعلام آمادگی زیرساخت‌های فرابورس برای پذیرش انواع اوراق مالی در این بازار گفت: فرابورس آماده است به‌منظور تسهیل کسب‌وکار در کشور و توسعه بازار مالی هر نوع ابزار و اوراق مالی ازجمله اوراق قابل معامله بر روی تسهیلات قرض‌الحسنه بانک‌ها و یا تسهیلات کارآفرینی را همانند اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن پذیرش و بازار ثانویه این اوراق را راه‌اندازی کند.

حسب اعلام شرکت فرابورس ایران، شرکت کشتیرانی والفجر با نماد «حفجر» به‌عنوان یکصدوبیست و هشتمین شرکت در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران در زیرگروه حمل‌ونقل دریایی درج گردید. سرمایه اسمی این شرکت 1300 میلیارد ریال و سهامدار عمده آن کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است. سود کسب‌شده این شرکت در سال مالی 1393 معادل 27.8 میلیارد تومان بوده است.

 

اخبار وضعیت عمومی اقتصاد:

حسب اعلام سازمان خصوصی‌سازی، سهام چهار شرکت، یک ملک و 50 جایگاه سوخت دولتی در دی‌ماه امسال روی میز فروش می‌رود که بر این اساس؛ 100 درصدی سهام شرکت ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز شامل 112 میلیون و 500 هزار سهم به قیمت پایه هر سهم 2661 ریال و ارزش کل پایه 299 میلیارد ریال؛ 16.15 درصدی سهام شرکت عمران و مسکن‌سازان استان گلستان شامل 161 هزار و 500 سهم به قیمت پایه هر سهم 94776 ریال و ارزش کل پایه 16 میلیارد ریال؛ 98.28 درصدی سهام شرکت ماشین‌سازی تبریز شامل 1648 میلیون و 205 هزار سهم به قیمت پایه هر سهم 1548 ریال و ارزش کل پایه 2551 میلیارد ریال و املاک ایل گلی به مساحت 83 هزار و 500 مترمربع در هفتمین روز دی‌ماه به مزایده گذاشته می‌شود. همچنین تعداد 50 جایگاه دولتی سوخت متعلق به 15 استان کشور به‌صورت 40 درصد نقد و بقیه اقساط 2 ساله در سیزدهمین روز دی‌ماه امسال از طریق مزایده واگذار می‌شود.

chart3-dey.jpg

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی 7 ماهه سال 1394 به بخش‌های اقتصادی مبلغ 1861.1‌هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با 7 ماهه سال گذشته مبلغ 88.6 هزار ميليارد ريال (معادل 5.0 درصد) افزايش داشته است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، سهم تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش صنعت و معدن طی 7 ماهه سال جاری 544.6 هزار میلیارد ریال (معادل 29.3 درصد) بوده که نسبت به 7 ماهه سال گذشته 7.2 هزار میلیارد ریال (معادل 1.3 درصد) کاهش داشته است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی 7 ماهه سال جاری مبلغ 1160.9 هزار میلیارد ریال معادل 62.4  درصد کل تسهیلات پرداختی می‌باشد که در مقایسه با 7 ماهه سال گذشته مبلغ 101.0 هزار میلیارد ریال معادل 9.5  درصد افزايش داشته است. در جدول شماره 2 مشاهده می‌شود که سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 7 ماهه سال جاری معادل 443.3 هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص 38.2 درصد از منابع تخصیص‌یافته به سرمایه در گردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ 1160.9 هزار میلیارد ریال) می‌باشد. ملاحظه مي‌شود از 544.6  هزار میلیارد ريال تسهيلات پرداختي در بخش صنعت و معدن معادل 81.4 درصد آن (مبلغ 443.3  هزار ميليارد ريال) در تأمین سرمايه در گردش پرداخت‌شده است که بيانگر توجه و اولويت‌دهي به تأمین منابع براي اين بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

chart2-dey.jpg

وزیر اقتصاد گفت: کاهش قیمت نفت به 30 دلار نشان از جنگ تمام‌عیار دارد که برای مقابله با آن باید از همه ظرفیت‌های کشور استفاده کنیم و با مدیریت جهادی و ایثارگرانه استعدادها را محقق کنیم. با تکمیل طرح جامع مالیاتی می‌توانیم وابستگی بودجه دولت به نفت را قطع کنیم. این عضو کابینه دولت یازدهم، بابیان اینکه کشور هم‌اکنون در وضعیت ویژه‌ای قرار دارد، گفت: بخشی از تحریم تحمیلی به کشور به‌نظام بانکی اختصاص یافت زیرا اقتصاد کشور بانک محور بود. طیب نیا یادآور شد: درآمدهای نفتی در سال 1390 معادل 120 میلیارد دلار بود که این رقم امسال به 20 میلیارد کاهش‌یافته است. البته همه درآمدهای نفتی وارد بودجه نمی‌شود زیرا بخشی مربوط به صندوق توسعه ملی و بخشی دیگر نیز متعلق به شرکت ملی نفت ایران است. وی گفت: همه درآمدهای نفتی که وارد بودجه می‌شود در اختیار دولت قرار نمی‌گیرد زیرا بخشی از آن در خارج از کشور بلوکه می‌شود؛ بنابراین ازنظر درآمدهای نفتی در تنگنا هستیم. وی بابیان اینکه بازارهای مالی کشور بانک محور است، گفت: وضعیت (نسبت) کفایت سرمایه بانک‌ها مناسب نیست زیرا درحالی‌که این رقم باید حداقل عدد 8 تا 12 باشد، هم‌اکنون چهار است و برای رسیدن به حدنصاب باید سرمایه بانک‌ها را دو برابر کنیم و این در حالی است که سرمایه برخی از بانک‌های بزرگ منفی است. وزیر اقتصاد با اشاره به حجم بالای مطالبات نظام بانکی از دولت گفت: این رقم بیش از 100 هزار میلیارد تومان است بنابراین معادل این رقم از منابع قابل وام‌ده‌ی، درگیر دولت است. طیب نیا گفت: دولت در دو سال گذشته به بانک‌ها به‌عنوان جیب خود نگاه و تلاش کرده کسری بودجه را از محل منابع نظام بانکی تأمین کند زیرا این منابع متعلق به مردم است. وی ادامه داد: زمانی که دولت از منابع بانک مرکزی استفاده می‌کند تورم در کشور ایجاد می‌شود؛ این تورم مانند مالیاتی است که به‌صورت کور به مردم بسته می‌شود و ناعادلانه است؛ البته در شرایط تنگنای مالی مقید شدن به این مسئله سخت است.

به نقل از پایگاه خبری ایندین اکسپرس، درحالی‌که چین تاکنون چندین بار تلاش کرده مانع از توسعه بندر چابهار توسط هند شود، دهلی‌نو تلاش دارد از طریق اختصاص یک خط اعتباری 150 میلیون دلاری برای ایران و انجام سریع مذاکرات دوجانبه برای برقراری اتحاد تجاری بین دو کشور، این پروژه را هر چه زودتر نهایی کند. تصویب اختصاص این خط اعتباری روز 4 دسامبر با اصرار دفتر نخست‌وزیر هند اتفاق افتاد. یک هفته بعد، وزارت کشتیرانی هند سریعاً به کابینه این کشور پیشنهاد کرد که صندوق توسعه صادرات اجازه یابد 150 میلیون دلار اعتبار (تخصیص‌یافته به روپیه) به ایران اختصاص دهد. منابع آگاه در این خصوص گفتند: «این پیشنهاد با موافقت تمامی وزارتخانه‌های مرتبط مواجه شده و این هفته توسط کابینه تصویب خواهد شد.» این خط اعتباری 150 میلیون دلاری که علاوه بر 85.21 میلیون دلاری است که پیش‌تر برای تجهیز 2  لنگرگاه در چابهار اختصاص‌یافته، توسط ایران برای تأمین اعتبار پروژه راه‌آهن 630 کیلومتری چابهار به زاهدان دنبال می‌شد.

هیئت‌وزیران با انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای فاز یک طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار موافقت کرد. هیئت‌وزیران این مصوبه را به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و به استناد ماده‌واحده قانون احداث پروژه‌های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک‌ها و سایر منابع مالی و پولی کشور- مصوب ۱۳۶۶- تصویب کرده است. بر اساس این مصوبه، سازمان بنادر و دریانوردی به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی که ازاین‌پس «سازمان» نامیده می‌شود، مجاز است برای اجرای فاز یک طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، نسبت به انعقاد قرارداد مشارکت با شرکتی که به‌منظور خرید، نصب، راه‌اندازی، نگهداری تجهیزات و بهره‌برداری از آن تأسیس و به‌اختصار «طرف مشارکت» نامیده می‌شود، با رعایت ضوابط و مقررات زیست‌محیطی اقدام کند. طرف مشارکت مکلف است نسبت به تأمین هفتاد درصد منابع مالی موردنیاز برای اجرای پروژه مذکور اقدام و متناسب با پیشرفت کار به‌حساب پروژه واریز کند. سازمان نیز مکلف است 30 درصد از منابع مالی لازم برای اجرای پروژه مذکور را در قالب کمک بلاعوض با رعایت قوانین و از محل منابع مصوب مربوط تأمین و به‌حساب پروژه واریز کند. پیش‌بینی اولیه دوران مشارکت معادل 30 سال مشتمل بر دو سال دوران اجرا و 28 سال دوره بهره‌برداری خواهد بود. لیکن دوران مشارکت واقعی منوط و محدود به بازگشت کامل سرمایه و سود پیش‌بینی‌شده در مطالعات پیوست قرارداد است. در همین حال، مسئولیت نگهداری و بهره‌برداری از پروژه مذکور در طول دوران مشارکت بر عهده طرف مشارکت است. طرف مشارکت متعهد است تا پس از دوران مشارکت، پروژه را به سازمان منتقل کند؛ بنابراین مصوبه، مرجع تائید هزینه‌های بهره‌برداری و نگهداری و همچنین بازگشت سرمایه و سود پیش‌بینی‌شده در مطالعات پیوست قرارداد، حسابرس مورد تائید وزارت امور اقتصادی و دارایی است. همچنین بیمه، مالیات و سایر حقوق و عوارض ناشی از اجرای پروژه مذکور تابع قوانین و مقررات طرح‌های عمرانی است.

ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی ایران روز گذشته در دیدار با هیئت‌های روسی در ایران گفته است ایران آمادگی دارد تا معاملات تجاری خود با روسیه را با ریال انجام دهد. ایران مقدماتی را برای تأسیس بانک مشترک با روسیه برای تسهیل تجارت بین دو کشور و با ارزهای ملی فراهم کند. برای ارتقای مبادلات تجاری دو کشور تأسیس چنین بانکی ضروری است. کمیته ویژه‌ای باید بین ایران و روسیه برای شناسایی موانع موجود که مانع از توسعه و روابط بانکی دوجانبه می‌شود، تشکیل شود. تیم فنی هم باید شکل بگیرد تا سازوکارهایی برای فراهم کردن خط اعتباری بین ایران و روسیه شکل گیرد. 80 نفر از هیئت تجاری روس از دیروز در تهران هستند تا مبادلات تجاری خود را با ایران افزایش دهند پیش‌ازاین قرار بود تفاهم‌نامه‌ای برای صادرات مرغ و گوشت و محصولات غذایی به روسیه منعقد شود.

حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود آخوندی پیشنهاد افزایش وام را در لایحه بودجه 95 به دولت ارائه کرده است، گفت: سیاست کلان وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن گسترش بازار رهن است و باید بانک‌ها حداقل 50 درصد قیمت تمام‌شده مسکن را تسهیلات پرداخت کنند. اگرچه پیگیر پرداخت تسهیلات مسکن از سوی بانک‌ها هستیم، اما به‌هرحال به دلیل محدودیت‌های بانک‌ها می‌بینیم که تسهیلات از سوی سایر بانک‌ها پرداخت نمی‌شود. سیاست و استراتژی وزارت راه و شهرسازی این است که بانک‌ها از این وضعیت خارج شوند و محدودیت مالی را پشت سر بگذارند به رژیم پس‌انداز روی بیاورند و حداقل 50 درصد قیمت مسکن را تسهیلات بدهند. مظاهریان درباره تورم‌زا بودن افزایش سقف تسهیلات مسکن گفت: خصوصیت وام مسکن ازجمله وام 80 میلیونی خرید و ساخت مسکن این است که این نقدینگی به‌تدریج وارد بازار می‌شود چراکه از سال آینده هرروز 150 تا 200 تقاضای دریافت وام به بازار تزریق می‌شود و این‌گونه نیست که نقدینگی موجود در بانک‌ها به‌صورت ناگهانی وارد بازار مسکن شود و تورم‌زا باشد پس به‌هیچ‌وجه نمی‌توان تصور کرد که تسهیلات مسکن تورم فزاینده‌ای ایجاد کند. تاریخچه تسهیلات مسکن در 30 سال اخیر نشان می‌دهد که این ارقام همواره به‌طور میانگین در هرسال 25 درصد کل تسهیلات بانکی را به خود اختصاص می‌داده‌اند؛ در حال حاضر این تسهیلات حدود 10 درصد است و اگر میزان تسهیلات مسکن تا دو و نیم برابر میزان فعلی هم افزایش یابد تازه به میزان سه دهه گذشته برمی‌گردد، بنابراین به نظر می‌رسد افزایش تسهیلات باعث شوک در بازار مسکن نمی‌شود.

ابوالقاسم رحیمی انارکی عضو هیئت‌مدیره بانک مسکن گفت: بانک مسکن آماده اجرای طرح تسهیلات ١٠٠ میلیون تومانی انبوه‌سازان است بانک مسکن پیشنهاد کرده است که برای اجرای این طرح، کارمزد خدمات تضمین وصول اقساط این تسهیلات را با پنج درصد و یا بدون تضمین، وصول آن را با سه درصد برای فروش مسکن انبوه‌سازان اجرایی کند. وی بابیان اینکه موافقت اولیه در این زمینه از بانک مرکزی گرفته‌شده است، گفت: به‌محض ابلاغ میزان کارمزد این خدمات توسط بانک مرکزی، اجرای آن در شعب بانک مسکن آغاز می‌شود. رحیمی انارکی یادآور شد: با توجه به اینکه خدمات بخش عاملیت وصول اقساط و تضمین وصول اقساط، از شورای پول و اعتبار مصوبه دارد، نیازی به ارسال این دو پیشنهاد توسط بانک مرکزی به شورای پول و اعتبار نیست و بانک مرکزی می‌تواند در این زمینه تصمیم‌گیری کند.

مرکز آمار گزارش تورم آذرماه سال 94 را منتشر کرد. گزارشی که نشان می‌دهد تورم نقطه‌به‌نقطه آذرماه با رسیدن به عدد 9.9 درصد تک رقمی‌شده و تورم سالانه 12.6 درصد است. این اولین بار است که بعد از سال‌ها تورم بالاخره تک رقمی‌شده است. اگرچه تورم سالانه هنوز چند قدم تا گذر از مرز 10 درصدی فاصله دارد.  پیش‌ازاین مرکز آمار تورم نقطه‌به‌نقطه آبان ماه را 10.8 و تورم سالانه را 13.1 درصد گزارش داده بود که آمار کنونی نشان‌دهنده کاهش حدود یک‌درصدی هر دو شاخص است.  بر اساس این گزارش، تورم نقطه‌به‌نقطه بخش‌های مختلف تک‌رقمی است و تنها چهار بخش اقتصاد تورم نقطه‌به‌نقطه دورقمی داشته‌اند. بهداشت و درمان، آموزش، هتل و رستوران و مسکن چهاربخشی هستند که تورم دورقمی داشته‌اند. تورم این بخش‌ها به ترتیب عبارت است از 13.8، 15.3، 12.5 و 15.4.  اما تورم دیگر بخش‌ها مانند خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، دخانیات، پوشاک و کفش، مبلمان و لوازم‌خانگی حمل‌ونقل و تفریح تک‌رقمی بوده است.  تورم سالانه بخش‌های مختلف هم متفاوت است. بالاترین تورم گزارش‌شده مربوط به بخش آموزش و بهداشت و درمان با تورم 17.4 و 16.5 است. کمترین تورم هم مانند ماه‌های گذشته مربوط به تورم دخانیات با 2.9 درصد افزایش و مبلمان و لوازم‌خانگی با 7.4 درصد است.

chart4-dey.jpg

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد بازگشت نفت ایران به بازار در سال آینده میلادی می‌تواند قیمت نفت را ۵ تا ۱۵ دلار کاهش دهد و روند افت قیمت‌ها را تشدید کند. آژانس بین‌المللی انرژی نیز در گزارش خود از بازار نفت در اوایل ماه جاری از افزایش صادرات نفت ایران به‌عنوان یکی از عواملی یادکرد که موجب شد این آژانس  پیش‌بینی کند حجم ذخایر جهانی نفت در سال آینده 300 میلیون بشکه افزایش خواهد یافت. صادرات نفت ایران از سال 2011 به این‌طرف به دلیل تشدید تحریم‌های غرب، حدود یک‌میلیون بشکه کاهش‌یافته است. ایران 36 میلیون بشکه از نفت تولیدشده خود را در دریا و روی تانکرها ذخیره کرده است. صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده: «هرچند ممکن است بخشی از این تأثیر قبلاً در بازارها تقلیل یافته باشد، اما ممکن است وقتی صادرات نفت ایران افزایش می‌یابد، کاهش بیشتر (قیمت نفت) محقق شود.»

اوپک در گزارش خود موسوم به «چشم‌انداز سالانه نفت جهان» اعلام کرد که این سازمان نیاز دارد تا انتهای دهه روزانه 30.7 میلیون بشکه نفت تولید کند. این میزان 1.7 میلیون بشکه بیش از مقدار پیش‌بینی‌شده در سال گذشته و یک‌میلیون کمتر از مقدار نفت تولیدشده توسط اوپک در ماه نوامبر بوده است. این پیش‌بینی با در نظر گرفتن درگیری اوپک برای دفاع از سهم بازار در برابر افزایش تولید رقبای خود نظیر آمریکا و روسیه بوده است. درحالی‌که اوپک به‌آرامی در حال کنار زدن رقبای خود است، فروپاشی در قیمت نفت بدان معناست که هزینه‌های مالی این استراتژی بسیار عظیم خواهد بود. در سال 2020 تولید روزانه 30.7 میلیون بشکه از سوی 12 عضو اوپک نیاز خواهد بود که 300 هزار بشکه در روز کمتر از مقدار موردنیاز در سال جاری خواهد بود. در این پیش‌بینی اندونزی در نظر گرفته نشده است؛ کشوری که در نشست 4 دسامبر مجدداً به عضویت رسمی اوپک درآمده است. اوپک تصور می‌کند که در سال 2020 قیمت‌ اسمی به بشکه‌ای 80 دلار و قیمت واقعی به 70.70 دلار خواهد رسید. سال گذشته این سازمان پیش‌بینی کرده بود قیمت اسمی 110 دلار و قیمت واقعی 95.40 دلار خواهد بود. این موضوع بدان معناست که ارزش تولیدات گروه در سال 2020 در حدود 218 میلیارد دلار کمتر از میزان برآورد شده سال گذشته خواهد بود. در سال 2020 تولید روزانه 30.7 میلیون بشکه از سوی 12 عضو اوپک نیاز خواهد بود که 300 هزار بشکه در روز کمتر از مقدار موردنیاز در سال جاری خواهد بود. در این پیش‌بینی اندونزی در نظر گرفته نشده است؛ کشوری که در نشست 4 دسامبر مجدداً به عضویت رسمی اوپک درآمده است. اوپک تصور می‌کند که در سال 2020 قیمت‌ اسمی به بشکه‌ای 80 دلار و قیمت واقعی به 70.70 دلار خواهد رسید. سال گذشته این سازمان پیش‌بینی کرده بود قیمت اسمی 110 دلار و قیمت واقعی 95.40 دلار خواهد بود. این موضوع بدان معناست که ارزش تولیدات گروه در سال 2020 در حدود 218 میلیارد دلار کمتر از میزان برآورد شده سال گذشته خواهد بود.

chart5-dey.jpg

اوپک میزان تقاضای جهانی نفت را در سال 2020 با رشد 500 هزار بشکه‌ای در روز، 97.4 میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرد. همچنین این سازمان پیش‌بینی کرد که میزان مصرف سوخت در کشورهای در حال ظهور از اقتصادهای صنعتی کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی پیشی خواهد گرفت. گروه، پیش‌بینی خود را از عرضه غیر اوپک در سال 2020 در حدود یک‌میلیون بشکه کاهش داده و به 60 میلیون بشکه در روز رسانده است. اوپک دلیل این کاهش را «ناپایداری بازار» و کاهش در صرف هزینه و عملیات حفاری اعلام کرد. عرضه غیر اوپک تاکنون در دهه اخیر 2.8 میلیون بشکه در روز افزایش داشته که شامل 800 هزار بشکه اضافه‌شده نفت شیل آمریکا بوده است. در این گزارش همچنین عرضه و تقاضا در سال 2040 نیز پیش‌بینی‌شده است. بر این اساس عرضه غیر اوپک در دو دهه آخر منتهی به سال 2040 به 59.7 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت. درنتیجه،‌ تقاضا برای نفت اوپک به 40.7 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت و سهم بازار این سازمان به 37 درصد افزایش خواهد یافت. بر اساس این گزارش، تقریباً 10 هزار میلیارد دلار نیاز خواهد بود تا صنعت نفت در سال 2040 بتواند عرضه پیش‌بینی‌شده را فراهم کند که 7.2 هزار میلیارد از آن صرف هزینه‌های اکتشاف و تولید خواهد شد. تولیدکنندگان خارج از اوپک برای انجام عمده‌ای از هزینه‌های خود نیاز به سرمایه‌گذاری 250 میلیارد دلاری در سال دارند.

به نقل از اویل اند گاز 360، الکساندر ایلیچف، رئیس شرکت کشتی‌سازی رد بریکیدز روسیه گفت، این شرکت در حال مذاکره با شرکت‌های ایرانی درزمینهٔ تولید مشترک سازه‌های فراساحل برای حفاری نفت در خلیج‌فارس است. وی که در حاشیه نمایشگاه صنعتی ایران و روسیه سخن می‌گفت افزود، دو طرف یک یادداشت تفاهم همکاری در این زمینه امضا خواهند کرد و پس‌ازآن گزینه‌ها برای تأمین مالی این پروژه موردبحث قرار خواهد گرفت. ایلیچف افزود: «حجم (همکاری‌ها) بسیار گسترده است. طرف ایرانی از میلیاردها دلار صحبت می‌کند… چرخه ساخت برای یک سال طراحی نشده، بلکه برای دهه‌ها (برنامه‌ریزی‌شده است.)» شرکت کشتی‌سازی رد بریکیدز که در ساخت برخی از تأسیسات نفتی در دریای خزر توسط شرکت لوک اویل مشارکت داشته، در حال همکاری با آژانس صادرات روسیه اکسیار برای تأمین مالی این پروژه است. ایلچیف همچنین گفت، این شرکت در حال مطالعه امکان ساخت تانکر برای شرکت ملی نفت‌کش ایران، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تانکری جهان است. تانکرها نفت را از قزاقستان به باکو و شمال ایران انتقال خواهند داد.

اتحادیه طلا و جواهر ایران در اطلاعیه‌ای ادعا کرد که با نظر موافق مسئولان، طلا به‌عنوان سرمایه پذیرفته و معاف از مالیات بر ارزش شد. سایت رسمی اتحادیه طلا و جواهر امروز اعلام کرد: در جلسه‌ای که روز گذشته با حضور دکتر صدر نماینده مقام معظم رهبری و ارسلان فتحى پور کمیسیون اقتصادى مجلس و با حضور هیئت‌رئیسه اتحادیه‌های طلا و جواهر تهران، مشهد، اصفهان و تبریز برگزار شد، اصل طلا به‌عنوان سرمایه و معاف از مالیات پذیرفته شد. بر این اساس، قرار بر این شد که از اصل قیمت طلا مالیات بر ارزش‌افزوده دریافت نشود و این مالیات فقط از سود و اجرت دریافت شود. لازم به ذکر است، مراحل اجرایی خریدوفروش از تولید تا فروش پس از تدوین، جهت تصویب و اجرایی شدن به کمیسیون اقتصادی مجلس تحویل خواهد شد. بر اساس اعلام اتحادیه طلاوجواهر، اصلاحات قانون این تصمیم تا پایان امسال انجام و از سال ۱۳۹۵ اجرایى خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است ادعاشده این بیانیه با موافقت مسئولان حاضر اطلاع‌رسانی شده است.

 

اخبار مرتبط با شرکت‌ها و صنایع:

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با اعلام اینکه هدف‌گذاری افزایش تولید نفت در مناطق مرکزی ایران در قالب اجرای برنامه ششم توسعه حدود ۳۵۰ هزار بشکه در روز است، تصریح کرد: به‌منظور تحقق اهداف افزایش تولید نفت در دوران پساتحریم علاوه بر اجرای طرح‌های توسعه‌ای، اجرای پروژه افزایش ضریب بازیافت به روش EOR  و IOR هم در دستور کار قرار دارد. این مقام مسئول با یادآوری اینکه هم‌اکنون ذخیره نفت خام قابل‌برداشت در مناطق مرکزی کشور بیش از ۱۰ میلیارد بشکه برآورد می‌شود، اظهار داشت: علاوه بر این، در این حوزه بالغ‌بر ۷ تریلیون مترمکعب پیش‌بینی حجم ذخایر گاز طبیعی قابل‌برداشت وجود دارد. وی با اشاره به نشانه‌های افزایش ذخایر گاز طبیعی در مناطق مرکزی ایران با کشف و شناسایی میادین و سازندهای جدید هیدروکربوری، اظهار داشت: هم‌اکنون به دلیل مدیریت منابع مالی و هزینه‌ها تعداد دکل‌های حفاری فعال از ۲۲ دستگاه به ۱۲ دستگاه دکل حفاری در سال جاری کاهش می‌یابد. کریمی بابیان اینکه مهم‌ترین اولویت سرمایه‌گذاری در میادین نفت و گاز در مناطق مرکزی کشور با میادین مشترک نفت و گاز به‌ویژه در غرب ایران است، گفت: بر اساس برآوردهای انجام‌شده، هم‌اکنون حدود ۱۰ میلیارد یورو ظرفیت و پتانسیل سرمایه‌گذاری در طرح‌های نفت و گاز مناطق مرکزی ایران وجود دارد.

مدیرعامل پتروشیمی شیراز از راه‌اندازی فاز دوم این پتروشیمی با هماهنگی شرکت‌های ملی خبر داد. کیانوش کاظمی، با تأکید بر این‌که برای احتیاط بیشتر در حین راه‌اندازی فاز دوم این پتروشیمی با هماهنگی شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی خوراک فاز یک این پتروشیمی را قطع کردیم، گفت: هم‌اکنون با پایان مراحل راه‌اندازی فاز دو، اتصال گاز به فاز یک این مجتمع برقرارشده است. وی با اشاره به این‌که با راه‌اندازی فاز دوم پتروشیمی شیراز تولید اوره و آمونیاک در این مجتمع دو برابر می‌شود، گفت: با راه‌اندازی واحد جدید تولید اوره به یک‌میلیون تن و تولید آمونیاک به ٦٦٠ هزار تن می‌رسد. کاظمی افزود: هم‌اکنون در تولید متانول، اسید نیترات و آمونیاک به ترتیب با صد درصد ظرفیت در حال تولید هستیم و تنها در بخش اوره با ٨٠ درصد ظرفیت اسمی کار می‌کنیم.

محمد سعیدی مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به لغو تحریم‌های اقتصادی که در ماه جاری اجرا می‌شوند، گفت: سفارشاتی درزمینهٔ‌ ساخت شناورها داده بودیم که سازندگان به دلیل تحریم، عملاً قرار‌دادها را تعلیق کرده بودند که امیدواریم بعد از لغو تحریم بتوانیم این قرار‌داد‌ها را فعال کنیم. مهم‌ترین خط کشتیرانی ما از خلیج‌فارس به اروپا و از خلیج‌فارس به کشورهای آسیای شرقی بود که در دوران تحریم خط کشتیرانی خلیج‌فارس به اروپا را از دست دادیم؛ این خط بیشتر به بنادر کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان، انگلیس و بلژیک متصل می‌شود. سعیدی بابیان اینکه با افزایش رفت‌وآمد کشتی‌ها به تمام مناطق دنیا، افزایش صادرات را خواهیم داشت، گفت: با توجه به فراهم شدن مقدمات، خط کشتیرانی خلیج‌فارس به اروپا ازسرگیری می‌شود. این مقام مسئول همچنین از خط جدید کشتیرانی خلیج‌فارس به کشورهای آفریقای شرقی، جنوبی و غربی خبر داد و افزود: بنا به مطالعات انجام‌شده در این خطوط کشتیرانی در دوران تحریم فعالیت کمی صورت می‌گرفت که با مذاکرات انجام‌شده بخش قابل‌توجهی از موافقت‌نامه‌ها در این زمینه امضاشده و درنهایت تا حدود یک ماه آینده اقدامات نهایی موردنیاز صورت می‌گیرد.

جهانگیری رئیس گروه مالی گردشگری گفت: از امروز عملیات ساخت بزرگ‌ترین مجموعه تفریحی و گردشگری سیرجان با بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان حجم سرمایه‌گذاری در زمینی به مساحت ۲۷ هزار مترمربع آغاز می‌شود و انتظار می‌رود این مجموعه در یک بازه زمانی ۳ ساله آماده بهره‌برداری شود. وی با اشاره به اینکه این مجموعه بزرگ شامل هتل ۱۲ طبقه، مرکز خرید، مجموعه تالار، سالن ورزشی، هایپر مارست و غیره است، تصریح کرد: گروه مالی گردشگری این پروژه را در کنار سایر پروژه‌های بزرگ دیگر باقدرت پیگیری خواهد کرد. ایشان بابیان اینکه این پروژه حتی یک‌روزه نیز تعطیل نخواهد شد، افزود: در این پروژه هزار نفر به‌صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد که پس از بهره‌برداری نیز همین تعداد نیرو به شکل مستقیم و غیرمستقیم جذب می‌شود. جهانگیری با اشاره به اینکه سیرجان اگر می‌خواهد قطب فولاد کشور شود باید صنعت گردشگری خود را رونق دهد تصریح کرد: با توجه به موقعیت شهرستان سیرجان، احداث چنین مجتمع تفریحی و گردشگری خیلی دیر بوده است و باید شرایط برای توسعه همه‌جانبه شهرستان سیرجان فراهم شود. لازم به ذکر است لزوم ساخت یک مجموعه تفریحی و گردشگری در سیرجان بیش‌ازپیش احساس می‌شود که با احداث این مجموعه توسط گروه مالی گردشگری و با حمایت بانک گردشگری این نیاز تا حد مطلوبی مرتفع خواهد شد.

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت از امضای تفاهم‌نامه‌ای برای راه‌اندازی خط تولید کمباین، با مشارکت بخش خصوصی ایران و روسیه خبر داد. محسن صالحی نیا بابیان این‌که خط تولید کمباین در خاک ایران و در استان البرز راه‌اندازی خواهد شد گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه، کمباین‌های در اندازه‌های متوسط و بزرگ برای برداشت محصول گندم و محصولاتی ازاین‌دست تولید خواهد شد. پیش‌ازاین، سرمایه‌گذاری این طرح توسط طرح شرکت ایرانی انجام‌شده و زیرساخت‌های خط تولید ازنظر ماشین‌آلات و تجهیزات فراهم‌شده است. مشارکت طرف روس بیشتر درزمینهٔ انتقال فناوری است؛ تولید کمباین در ایران با سهم حداقل 50 درصدی قطعات ایرانی آغاز می‌شود و به‌تدریج این سهم افزایش می‌یابد. قرار است محصولات تولیدی این مجموعه در بازارهای داخلی و همچنین بازارهای خارجی عرضه شود.

 

اخبار سیاسی مهم:

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما گزارش اقدامات، فعالیت‌ها و پیگیری‌های خود در مورد تصمیم اخیر کنگره آمریکا مبنی بر ایجاد محدودیت جهت سفر به ایران را به «هیئت نظارت بر روند اجرای برجام» در شورای عالی امنیت ملی ارائه خواهیم کرد. رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به اقدامات و پیگیری‌های وزارت خارجه در ارتباط با تصمیم اخیر کنگره آمریکا ادامه داد: ما در وزارت خارجه به سهم خود اقدامات لازم را دراین‌ارتباط انجام داده‌ایم و کماکان پیگیر این موضوع هستیم و من علاوه بر دیداری که در نیویورک با وزیر خارجه آمریکا داشته‌ام در این مدت ده‌ها ایمیل و تماس دیگر نیز بین بنده و ایشان و همکارانم و همکاران ایشان و هم‌چنین اعضای گروه 1+5 و اتحادیه اروپا صورت گرفته است. رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به این سؤال که با توجه به تصمیم اخیر کنگره آمریکا آیا نامه جان کری خطاب به شما تضمین‌کننده این موضوع است که برای تجار و فعالان اقتصادی جهت سفر به ایران مشکل زیادی ایجاد نشود با توجه به این‌که زمان زیادی از دولت آقای اوباما باقی نمانده است؟ اعلام کرد: همان‌طور که قبلاً اعلام کرده‌ایم ما با دولت آمریکا به‌عنوان نماینده خود آمریکا بحث و گفت‌وگو می‌کنیم و کاری به کنگره و قوانین کنگره نداریم. دولت آمریکا طبق قوانین بین‌المللی و ضوابطی که بین دو کشور وجود دارد وظایفی را بر عهده دارد که باید آن‌ها را انجام دهند. وی با تأکید بر این‌که دولت آمریکا باید مشکلات داخلی کشورش را به روشی که می‌داند حل کند، اظهار کرد: اختلافات داخلی نمی‌تواند تعهدات بین‌المللی که بر دوش دولت آمریکا است را نفی کند و درواقع مانعی جهت اجرای تعهدات بین‌المللی دولت آن کشور شود. ظریف با اشاره به محتوای نامه وزیر خارجه آمریکا در ارتباط با این مورد ادامه داد: آن‌ها در آن نامه تأکید کردند که اجازه نمی‌دهند که قانون جدید مانع اجرای برجام شود و آن‌ها می‌توانند از امکانات داخلی این قانون به‌مانند امکان اجرای نکردن قانون و هم‌چنین امکاناتی که خارج از این قانون برایشان وجود دارد استفاده کنند.

 

خلاصه اطلاعات و ارقام معاملات:

مجموع معاملات صورت گرفته در بازار سرمایه (با احتساب معاملات صورت گرفته در بازار بلوک) در روز جاری به مبلغ 147.6 میلیارد تومان رسید که از این میان سهم اوراق بدهی 16.1 میلیارد تومان و سهم معاملات عمده (شامل بازار بلوک) 31.9 میلیارد تومان بود. ارزش اوراق بهادار مبادله شده‌ امروز در بورس اوراق بهادار تهران به مبلغ 91.4 میلیارد تومان و در فرابورس به مبلغ 56.2 میلیارد تومان رسید که کنتورسازی ایران با 18.5 میلیارد تومان بیشترین حجم را در بورس و معامله بلوکی اوراق صکوک اجاره گروه مپنا با 10 میلیارد تومان بیشترین حجم معامله را در فرابورس به خود اختصاص دادند. گروه ابزار و تجهیزات پزشکی با 18.5 میلیارد تومان و گروه بانک با 13.7 میلیارد تومان بیشترین سهم را در معاملات امروز بورس نسبت به سایر صنایع از آن خود کردند. نهایتاً شاخص کل بورس اوراق بهادار 7 واحد و شاخص قیمت 3 واحد افزایش ولیکن شاخص فرابورس تغییری نداشت. شاخص کل بورس تهران با رشد امروز خود به عدد 61421 واحد و شاخص قیمت به 23910 واحد رسید. مخابرات ایران با 47 واحد بیشترین اثر مثبت و سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی با 20 واحد بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.

chart6-dey.jpg

chart7-dey.jpg

chart8-dey.jpg

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.