چطور برای شرکت نوبنیاد(استارت آپ) خود نیرو جذب کنیم

یک تیم فوق العاده، بزرگ‌ترین دارایی شما برای ساختن یک شرکت قدرتمند است. نخستین چیزی که سرمایه‌گذاران معمولاً درباره‌اش می‌پرسند نیز تیم شماست. شما به عنوان یک نوبنیاد، احتمالاً توانایی مالی به کار گیری یک متخصص نیروی انسانی برای جذب استعداد را ندارید و باید این کار را خودتان انجام دهید.  از آنجایی که شیوه‌های جذب نیرو از گذشته تا کنون دستخوش تغییرات زیادی شده اند، مؤسسین شرکت‌ها باید مدام خود را با شیوه‌های جدید این کار هماهنگ کنند.

 

705936_506.jpg

با اینکه استخدام یکی از مهم‌ترین کارهایی است که یک مؤسس نوبنیاد باید انجام دهد، خیلی از آنها این کار را به اندازه ی کافی جدی نمی‌گیرند.

در ادامه چند راهنمایی کوتاه برای پیدا کردن استعدادهای مورد نیاز نوبنیاد خود خواهید خواند. این نکات کمک می‌کنند بهترین متقاضیان را به سمت نوبنیاد خود بکشانید و در عین حال از تمرکز اصلی خود دور نشوید.

 

از کجا جذب کنیم؟

۱- از قدرت شبکه ی اطرافیان و بازاریابی زبانی غافل نشوید. پیدا کردن «همکار یکی از همکارانتان» برای موقعیت مورد نیاز خود با یک معرف دست اول، به مراتب بهتر از آشنایی بدون پیش زمینه با افراد است.

 نگاهی به دوستان دوره ی دانشگاه یا همکاران سابق خود بیندازید. در نظر داشته باشید که وقتی از کسی که می‌شناسید درخواست همکاری می‌کنید، شانس بیشتری برای جلب نظر و جذب وی خواهید داشت.

همکاران شما نیز می‌توانند منابع مناسبی برای پیدا کردن استعداد‌های مورد نیاز شما باشند. از وکیل، حسابدار، و سایر همکاران خود بخواهید گزینه‌های مناسب را به شما معرفی کنند.

 

۲- وبسایت‌های اینترنتی زیادی هستند که می‌توانید برای جست‌وجوی خود از آنها بهره بگیرید. ممکن است وبسایت‌های کوچک و بزرگ مختلفی برای این کار وجود داشته باشد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

 پس پیش از آنکه به صورت تصادفی یکی از آنها را انتخاب کنید و درخواستی برای نیرو در آن درج کنید، هم در مورد وبسایت مورد نظر و هم مخاطب هدف خود تحقیق کوچکی انجام دهید.

برخی از این وبسایت‌ها برای پیدا کردن نیروی متخصص تر، برخی برای نیرو‌های متوسط و برخی دیگر نیز برای یافتن نیرو‌های کم تخصص‌تر تناسب بیشتری دارند.

مثلاً وبسایتی مثل لینکدین مکان مناسبی برای پیدا کردن نیروی بالقوه‌ی نوبنیاد‌ها و شرکت‌ها محسوب می‌شود، چرا که در مقایسه با یک رزومه ی ساده، اطلاعات بیشتری در مورد توانایی‌های حرفه‌ای افراد در اختیار شما قرار می‌دهد.

چنین وبسایت هایی در مورد میزان ارتباطات اجتماعی افراد و ارتباطاتی که می‌توانند به شرکت شما بیاورند نیز دانش خوبی به شما خواهند داد. اما پیش از آنکه به سراغ لینکدین بروید و شروع به جست‌وجوی گزینه‌های مناسب کنید، باید از چند نکته ی ضروری اطمینان حاصل کنید.

مثلاً اینکه وبسایت شما باید آماده و مشغول فعالیت باشد. صفحه ی شرکت و پروفایل شخصی خود شما نیز باید با اطلاعات کافی پر و آراسته شده باشد. شروع فرآیند جذب پیش از انجام این قدم ها، جذب نیرو از طریق لینکدین را بسیار دشوارتر از حالت عادی خواهد کرد.

 

چگونه جذب کنیم؟

همین که با گزینه‌های مورد نظر خود برای مصاحبه هماهنگ و به صورت حضوری آنها را ملاقات کردید، می‌توانید با پرسیدن سؤالات زیر درک مناسبی از انتخاب خود به‌دست بیاورید.

۱- پیش از آنکه از متقاضی مورد نظر سؤالی بپرسید، تیم شما باید اول در درون خود برای این سؤال پاسخی بیابد: «از کجا بدانیم ظرف ۳، ۶، ۹ یا ۱۲ ماه آینده، این انتخاب برای نوبنیاد ما مفید واقع خواهد شد؟». با تکیه بر پاسخ‌های این سؤال است که می‌توانید مجموعه سؤالات مناسب برای پرسیدن از متقاضی مورد نظر را مشخص کنید.

 

۲- از او درباره ی زمانهایی بپرسید که با مدیر خود دچار اختلاف نظر بوده است. مثلاً می‌توانید بپرسید: «کمی درباره ی زمانی برایم توضیح دهید که با مدیر خود بر سر موضوعی اختلاف نظر داشته اید. مسئله بر سر چه بوده، چگونه موضوع را مدیریت کردید و نتیجه چه بود؟»

شاید بخواهید سؤالاتی بپرسید که شخص نتواند پاسخ‌های نامربوطی به آن بدهد. اما در عوض، روی سؤالات رفتاری تمرکز کنید. سپس همینکه یک پاسخ اولیه دریافت کردید، سعی کنید با گرفتن این سرنخ، سؤالات عمیق تری بپرسید.

 

۳- بهترین سؤال برای پیدا کردن نقاط ضعف افراد بدون در تنگنا قرار دادن آنها این سؤال است: «همه ی ما نقاط ضعفی داریم که باید رویشان کار کنیم. هیچ کس از لحاظ حرفه‌ای نمره ی کاملی نمی‌گیرد. چه ویژگی یا مشخصه‌ای هست که اگر در اختیار داشتید می‌توانستید نمره ی کامل را بگیرید؟».

 

بزرگ‌ترین اشتباهاتی که نوبنیاد‌ها ممکن است هنگام استخدام مرتکب شوند

فناوری ظرف سال‌های گذشته پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. با این همه، مشکلات استخدام و جذب نیرو هنوز سر جای خود هستند.

 

۱- استخدام احساسی

با اینکه برای جذب نیرو نباید فقط روی مهارت‌های سخت تمرکز کرد، استخدام افراد فقط به این دلیل که «حس» خوبی نسبت به آنها دارید یک اشتباه محض است. خیل عظیمی از شرکت‌ها هر روز درگیر استخدام احساسی هستند و کماکان با تبعات آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

 تمام نوبنیاد‌ها باید فرآیند مشخصی برای استخدام خود داشته باشند. پیشنهاد متخصصان این حوزه این است که متقاضیان نه تنها از لحاظ مهارت‌های فنی و حرفه‌ای بررسی شوند، بلکه تناسبشان با باقی اعضای تیم نیز به طور جدی مد نظر قرار بگیرد.

 

۲- استخدام نامتناسب با نیاز

شرکت‌ها پیش از آنکه به فکر استخدام نیروی جدید بیفتند باید اول مشخص کنند نیاز و توقعشان از یک موقعیت خالی دقیقاً چیست و استخدام یک نیروی متناسب چه تأثیری روی بدنه ی کل شرکت خواهد گذاشت. بسیاری از نوبنیاد‌ها بدون اینکه از نیازهای خود آگاهی دقیقی داشته باشند دست به استخدام می‌زنند.

 این به فرهنگ تیم شما ضربه خواهد زد و منابع شما را به هدر خواهد داد. به جای این کار، پیش از استخدام نیرویی جدید، برای تمام موقعیت‌های خالی خود مجموعه‌ای از نیازها و توقعات مشخص و برای مصاحبه‌های آن فرآیند ثابتی تعیین کنید. به این ترتیب ریسک‌های موجود را به حداقل ممکن خواهید رساند.

 

منبع: وب سایت دیجیاتو

//بازده//

مطالب پیشنهادی:

۱۰ بهترین ابزار برای پس‌انداز پولتان

۶ مانع یادگیری زبان جدید و راهکارهایی برای آن‌ها

۵۰ گام ساختن کسب‌وکار که هر کارآفرین باید بردارد

به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.