پرینت ۳ بعدی از شاهکارهای هنری برای لذت بردن نابینایان و کم‌بینایان

ما هنگامی که یک شاهکار هنری را تحسین می‌کنیم، اغلب درمورد هنرمندی که خالق آن اثر است، واسطه‌ی آن، و شاید الهامی که پشت آن اثر است فکر می‌کنیم.

 

UnseenArt1.jpg

چیزی که معمولا در نظر نمی‌گیریم این است که آن‌قدر خوش‌بخت هستیم که می‌توانیم ببینیم واقعا چه‌چیزی مقابل‌مان است. مارک دیلان، کسی که پشت اقدام “هنر نادیده”(Unseen Art) است، توضیح می‌دهد: “آدم‌های زیادی در دنیا وجود دارند که تمام عمرشان از آثار هنری کلاسیک شنیده‌اند اما نمی‌توانند آنها را ببینند.” این پروژه سعی دارد برای حل این مشکل، به نابینایان و کم‌بینایان فرصتی برای لمس آثار هنری فاخر بدهد که در قالب پرینت‌های ۳ بعدی درآمده‌اند.

UnseenArt6.jpg

دیلا اضافه می‌کند: “ما باور داریم نمایش آثار باکیفیت هم نابینایان و هم بینایان را قادر خواهدساخت به روشی جدید از هنر لذت ببرند، و راه را برای اهدای آثار بیش‌تر باز خواهدکرد. چون همه‌ی آثار تولید شده به‌طور رایگان در وب‌گاه موجود خواهدبود، می‌توان یک نمایشگاه رسمی را از هر جای دنیا بارگیری و پرینت کرد تا تاثیر مثبت فوق‌العاده‌ای داشته‌باشد.”

UnseenArt3.jpg

تاکنون، مونالیزا تنها اثر هنری ۳ بعدی کامل شده‌است، اما موزه‌داران دارند آماده می‌شوند تا یک مجموعه‌ی کامل گردآوری کنند. هنر نادیده(Unseen Art) برای کمک به این هدف معنی‌دار کمپینی به راه انداخته‌است که به حامیان مونالیزای قابل لمس خودشان را می‌دهد. آنها می‌توانند این اثر را نگه دارند یا به سازمانی اهدا کنند که نابینایان و کم‌بینایان را حمایت می‌کند. دیلان در پایان می‌گوید: “با همراه شوید تا تاثیر جهانی ایجاد کنیم و به نابینایان و کم‌بینایان و همه‌ی علاقه‌مندان هنر این امکان را بدهیم که شخصا الهام، معرفت، و احساسات تامل‌برانگیزی را تجربه کنند که آن هنر معنی‌دار خلق می‌کند.”

 

fdtgipoij.png

 

ترجمه:تحریریه نشریه بازده

منبع:مای مودرنمت

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>