فایننشال تایمز: ظهور مجدد ایران در بازارهای جهانی تهدیدی برای حاکمیت عربستان

فایننشال تایمز در گزارشی نوشت: استقبال گرم مقامات سیاسی و تجاری ایتالیا و فرانسه از “حسن روحانی،” رئیس جمهور ایران قابل تحسین است. خاورمیانه در حال حاضر با آشوب‌های فرقه ای دست و پنجه نرم می‌کند؛ اما با حضور ایران و عربستان در جنگ نیابتی سوریه، این آشوب شدیدتر شده است. با توافق هسته ای و لغو تحریم‌های اقتصادی ایران، این کشور بار دیگر برای ورود به بازارهای جهانی گام برداشته است و در واقع ظهور مجدد ایران به این حیطه، می‌تواند جرقه ای در آغاز رقابت‌های اقتصادی تهران و ریاض باشد.

 

flag-iran-arabestan.jpg

به نوشته‌ی فایننشال تایمز، آقای روحانی و هیئت ایرانیِ همراه وی مقدمات قراردادی به ارزش ۱۷ میلیارد دلار را با ایتالیا تنظیم کرده‌اند. این قرارداد از خطوط لوله نفت تا خطوط راه آهن را شامل می‌شود. ایران همچنین قرار است 114 فروند هواپیمای ایرباس از فرانسه خریداری کند.

در ادامه این گزارش آمده است: انعقاد این قراردادها با دو کشور اروپایی — که پیش از اعمال تحریم‌ها با ایران همکاری می‌کردند — تنها بخشی از اثرات مثبت توافق هسته ای است. بنابر تخمین اقتصاددانان منطقه ای، نیازهای سرمایه گذاری برآورد نشده ایران در ۵ سال آینده حدود ۱۵۰ میلیارد دلار خواهد بود. گزارش صندوق بین المللی پول نیز حاکی از آن است که واردات ایران از ۷۵ میلیارد دلار در سال جاری میلادی به ۱۱۵میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰افزایش خواهد یافت. در مقابل، واکنش عربستان سعودی چه خواهد کرد؟

رژیم آل سعود اصلاحاتی را برای بهبود وضع اقتصاد این کشور آغاز کرده است. انجام این اصلاحات مشابه در گذشته نیز مورد بحث قرار گرفته بود؛ اما به دلایلی این اصلاحات اعمال نشد. “محمد بن سلمان آل سعود،” جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی ایده واگذاری بخشی از سهام شرکت ملی نفت “آرامکو” عربستان را مطرح کرده است. سقوط بهای نفت، چالش ایران و نیاز مالی جمعیت جوان این کشور – که ممکن است در آینده به گروه تروریستی داعش بپیوندند — باعث شد ریاض تکانی به خود بدهد.

به نوشته فایننشال تایمز، کشورهای همسایه نیز در انتظار آغاز تجارت با ایران هستند. بنادر امارات متحده عربی می‌توانند مراکز انتقال محموله‌های دریایی ایران باشند. قطر می‌تواند در بهره برداری از ذخایر گازی به ایران کمک کند. بانک‌های بین المللی نیز می‌توانند با آغاز سرمایه گذاری در ایران از این فرصت طلایی استفاده کنند.

این وبسایت در پایان این گزارش نوشت: عربستان سعودی در عرصه‌های اقتصادی بهتر از عرصه‌های دیپلماتیک یا نظامی می‌تواند علیه ایران عمل کند. پس از آنکه ریاض روابط دیپلماتیک با تهران را قطع کرد، تنها بحرین، سومالی و جیبوتی از این کشور تبعیت کردند. این گونه مسائل است که حاکمان ریاض را بر آن داشته است در نقاط قوت خود تجدید نظر کنند.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>