روش تهیه چای کامبوچا در منزل!

 

 

 

شاید در ابتدا این مطلب بی ربط با این وبسایت به نظر برسد،ولی اخیرا یکی از شرکت های نتورک مارکتینگ در یک عمل غیر حرفه ای اقدام به فروش چای کامبوچا با قیمت گزاف کرده است.

این پست جهت آشنایی افراد با تولید رایگان این چای در منزل نگاشته میشود تا از برخی سودجویی ها جلوگیری به عمل آید.

طرز تهیه ی نوشابه ی کومبوچا

مواد مورد نیاز:

0 ‏ا پیمانه آب (معادل با 2 لیتر) ترجیحا تصفیه شده و بدون گاز که باید در ظرفی سر گشاده چند ساعتی مانده باشد تا درصورت داشتن کلر، از یبن برود.

سه چهارم پیمانه شکر سفید(160 گرم)

‏یک قاشق غذاخوری چای سیاه یا سبز و یا مخلوط با گیاهان دیگر: یا 2 عدد چای کیسه ای

‏یک عدد قارچ سالم کومبوچا

2‏یا 3‏قاشق غذاخوری سرکه ی سیب یا سرکه ی سفید که برای بار اول که شربت کومبوچا در دسترس ندارید استفاده می شود: در دفعات بعد سرکه را حذف کنید و بجای سرکه cc 200 (یک لیوان معمولی) شربت کومبوچا به کار برید.

توصیه می کنیم که برای شروع کار از چای سیاه یا سبز استفاده کنید و هنگامی که تجربه ی لازم را پیدا کردید، گیاهان دیگر را هم به کار ببنید.

روش پرورش نوشابه ی کومبوچا:

برای تهیه ی یک ظرف کومبوچا به یک کاسه و یا شیشه ی سه لیتری (15 پیمانه ای) نیاز دارید: چای را در یک قوری و یا کاسه ی بزرگ ریخته و آب جوش را روی آن بریزید، شکر را به آن اضافه کرده و چندان به هم بزید تا شکر حل شود. بعد به مدت 10 دقیقه چای شیرین را دم کنید. سپس چای کیسه ای را از کاسه خارج و یا چای را در کاسه ی اصلی صاف کنید، بقیه ی آب را به آن اضافه کنید تا به همان اندازه  دو لیتر آب برسد و بگذارید سرد شود. سرکه (برای نخستین بار 2 ‏تا 3 ‏قاشق غذا خوری) و یا شربت کومبوچا از شربت قبلی را به اندازه ی یک لیوان معمولی به آن اضافه کنید، سپس قارچ را به آرامی درون کاسه و یا شیشه بگذار ید. قارچ روی چای شناور خواهد شد ولی چنانچه در ابتدای کار به ته ظرف فرو رفت نگران نشوید. یک طرف قارچ صاف تر و احتمالا کمی کم رنگ تر است ، بهتر است طرف صاف تر قارچ را رو به بالا قرار دهید. سر ظرف در حدود 5‏ساتنیمتر باید خالی بماند، بعد در ظرف را با پارچه ململ یا هر پارچه ای که از الیاف طبیعی باشد بپوشانید و آن را با کش محکم کنید. این کار مانع نفوذ حشرات به داخل ظرف می شود، بعد ظرف را در جایی کمی گرم قرار دهید. دمای مناسب برای تخمیر 23 تا 28 ‏درجه ی سانتی گراد می باشد؛ برای اطمینان از یک دماسنج کمک بگیرید و بدانید که قارچ نیاز به نور ندارد ولی وجود گرما و هوا برای عمل آمدن آن الزامی است. دود و گرد و غبار و بوهای ناپسند دیگر به خصوص دود سیگار برای آن بسیار زیان بار است لذا نباید بوهای زننده به خصوص بوی دخانیات وجود داشته باشد. بعد از 5 ‏تا 10 ‏روز تخمیر کامل می شود و شربت کومبوچا آماده ی مصرف است، البته این دوره ی زمانی در تابستان و یا دمای بالاتر کوتاه تر خواهد بود و در دمای کمتر نیز به مدت طولانی تری نوشیدنی آماده ی مصرف می شود. بعد از 3 ‏تا 4 روز آن را بچشید تا از اوضاع و احوالش آگاه شوید؛ نباید بی مزه و یا زیاد شیرین باشد، در غیر این صورت تبدیل های لازم در شکر صورت نگرفته و آن را به اسید های مفید تبدیل نکرده است ؛ بنابراین دوباره درب آن را یپوشانید و بگذارید یک یا دو روز دیگر بماند. وقتی شربت کمی طعم تند و ترش مزه شبیه به سرکه پیدا کرد آماده ی مصرف است. در این هنگام با دست های تمیز قارچ را از داخل آن ظرف در آورید و در داخل یک بشقاب قرار دهید . خواهید دید که لایه ی جدیدی روی آن تشکیل شده است. آن گاه شربت را صاف کنید و در بطری بریزید و حتما  یک مقدار از سر بطری را خالی نگه دارید و بطری ها را سر بسته و در یخچال نگه داری کنید. در غیر این صورت عمل تخمیر ادامه می یابد و شربت که کمی ترش مزه است بسیار ترش می شود. در مرتبه ی بعدی از هر دو قارچ یعنی قارچ مادر و قارچ بچه می توانید برای تهیه ی نوبت بعدی شربت بهره گیرید؛ یعنی از دو طرف جداگانه به تهیه ی نوشیدنی ادامه دهید، در حالی که شربت های داخل یخچال هم آماده ‏ی مصرف است.

دمای مناسب کشت :

مناسب ترین دما برای تخمیر 21 ‏تا 23 درجه ی سانتی گراد، کمی بالاتر از میزان دمای متوسط در همه ی دنیا است، چنان چه دما بین 13 درجه ی سانتی گراد در شب تا  21 درجه ی سانتی گراد در روز متغیر باشد مشکی پیش نمی آید.وقتی دمای اتاق مثلا 36 درجه ی سانتی گراد است بدان معنی نیست که دمای شربت نیز به همان اندازه است. دمای بالا باعث تبخیر بیشتر مایع می شود اما در بعضی مناطق حاره گاهی تا 35% حجم مایع طی تخمیر به علت تبخیر کم می شود. هنگام تهیه ی کومبوچا با افزودن سایر گیاهان طبی برای درمان بیماری ها باید به این امر مهم توجه کنید که در روز های اولیه ی کشت، میزان دما بسیار مهم است تا از فاسد شدن شربت جلو گیری شود ولی در ماه های سرد تر سال می توانید مدت کشت را به 10 ‏روز افزایش دهید تا شربتی سالم به دست آورید، تغییرات لازم نسبت به مکان و فصل های مختلف سال صورت می گیرد. در ضمن هر چه نوشیدنی ترش تر شود خواص آن افزون تر خواهد شد اما چون در اثر ترشی زیاد حالت سرکه پیدا می کند نوشیدن آن دشوار تر است.

قارچ تولید مثل می کند:

 در هر نوبت کشت، یک قارچ جدید برروی اصلی (بنابر اصل تقسیم یک سلول به دو سلول متساوی) به وجود می آید. دو لایه به آسانی از هم جدا می شوند ولی چنان چه مشکلی در این مورد پیش آمد، یک قیچی کاملا تمیز بردار ید و دو لایه را ار هم جدا کنید. از قارچ جدید برای تهیه ی ظرفی دیگر از شربت استفاده کنید و یا قارچ ضخیم تر را به دوستی هدیه بدهید. چنان چه همان روز قادر به آماده کردن کومبوچای جدید نیستید قارچ جدید را در ظرف شیشه ای دربسته و در مقداری از شربت قبلی نگه دارید  و مقداری فضای خالی بین مایع و در شیشه باید بماند و تا هنگام مصرف، آن را در یخچال نگه داری کنید. توصیه می شود روزانه سه بار و هر بارcc  150، تقریبا نصف لیوان معمولی، میل کنید(بهتر است بعد ار غذا مصرف شود) در ضمن خوردن مقدار بیشتری از شربت هیچ ضرری ندارد، بهتر است برای شروع مقدار کمتری از شربت میل کنید و بعد به تدریج مصرف آن را به مقدار توصیه شده برسانید.

سایر روش های گرما دهی و هوا دهی به کومبوچا

قفسه های چوبی خانه بهترین جا برای نگه داری کومبوچا است ؛ درب قفسه را اندکی باز بگذارید تا هوا در آن جریان یابد ولی محوطه ی داخلی تاریک باشد.

سینی های گرم کننده:

چنین سینی هایی در دو اندازه ی مختلف در بازار یافت می شوند.

کمربند گرم کننده :

 این نوع کمربند دور ظرف پیچیده می شود و در بازار موجود است.گرم کننده هایی که برای گرم کردن ظرف های نگه داری ماهی به کار می روند. بهتر است به جای آن ها به طور طبیعی از موادی که داخل اتاق برای حرارت لازم زندگی استفاده می شود برای کومبوچا نیز استفاده شود ولی در جایی تاریک باشد.

ظرف کشت کومبوچا

مناسب ترین ظرف برای تهیه ی کومبوچا ظرف شیشه ای، چینی و یا سفالی لعاب دار است ؛ از به کار بردن فلز جداً خودداری کنید زیرا در تماس اسیدهای حاصل از تخمیر با فلز کنش و واکنش هایی پیش می آید. طعم کومبوچایی که در ظرف استیل تهیه می شود با طعم کومبوچایی که در ظرف شیشه ای تهیه می شود تفاوت زیادی دارد. چنان چه از ظرف پلاستیکی استفاده می کنید باید از نوع مرغوب و مقاوم در مقابل اسید باشد، ظروفی که از جنس پلی وانیبل و پلی پروپیلن و یا پلاستیک های ارزان قیمت است موجب به وجود آمدن تغییراتی در کشت می شود. برای رشد سریع تر قارچ هرچه سطح وسیع تری داشته باشپم بهتر است بنابراین ظرف های کم ارتفاع با قطر زیاد و دهانه ی گشاد بسیار مناسب خواهند بود و حتما باید مقداری فضای خالی در ظرف باقی باشد، هرچه ظرف بزرگ تر و عمق آن کمتر باشد عمل تخمیر سریعتر و بهتر انجام می گیرد. برای کشت مداوم می توان ار ظروفی مشابه ظروف تخمیر آبجو بهره گرفت، خمره های لعاب دار کوچک قدیمی مناسب ترین ظروف برای این کار است.

آب خالص و بدون مواد شیمیایی

 آب آلوده از مهم ترین عوامل به خطر انداختن سلامت آدمی است، آب پاکیزه و عاری از هرگونه مواد شیمیایی لازمه ی سلامتی است. امروز چنین آبی کمیاب است، به رغم آن چه که اولیای امر می گویند آبی که از شیر آب مصرف می کنیم هنوز هم دارای ناخالصی است و آب مصرفی ما از کیفیتی که از جانب کار شناسان توصیه می شود برخوردار نیست، این ناخالصی ها موادی شیمیایی از قبیل کلر، سولفات آلومینیوم و فلوئور می باشند که عمدا به آب مصرفی افزوده می شوند. سایر افزودنی ها از قبیل حشره کش ها علف کش ها، کود های شیمیایی و فلزات در خاک نفوذ می کنند و در لایه های زیرین آن موجب فساد و آلودگی خاک می شوند.کلر برای از بین بردن باکتری ها، به خصوص در شهرهایی که شبکه ی لوله کشی  قدیمی است، به آب افزوده می شود. ار آن جا که کومبوچا میلیون ها باکتری مفید دارد باید با آب بدون گاز که در بطری ها به فروش می رسد و یا آبی که به طور کامل تصفیه شده است تهیه شود. بنابراین چنان چه دستگاه پالاینده ای با شیر مخصوص داشته باشید می توانید از آبی سالم و گوارا برای پخت و پز و نوشیدن بهره مند شوید. ضمنا برای تهیه ی کومبوچا می توانید آب لوله کشی شهری را 2 تا 3 روز در ظرفی سرباز نگه داری کرده و بعد برای تهیه ی کومبوچا استفاده کنید.

تبدیل شکر در کومبوچا

 مقدار شکر مصرفی برای تهیه ی کومبوچا، در نزد کسانی که به سلامت خود اهمیت می دهند تعجب آور است این همه شکر!؟ پاسخ این است: بله ! کشت کومبوچا نیاز به شکر سفید دارد تا زنده بماند (شکر تصفیه شده درست عمل نمی کند) طی جریان تخمیر شکر سفید به اسید لاکتیک و الکل تبدیل می شود و چنان چه شکر کمتر از 40 گرم یعنی حدود یک چهارم لیوان باشد قارچ از گرسنگی تلف خواهد شد. شکر به تنهایی ممکن است موجب اختلال در خون و بروز افسردگی شود. سال ها است که مردم از مصرف شکر امتناع می کنند و بیشتر متخصصین معتقدند که مصرف مداوم شکر روی کیفیت خون آثار نا مطلوبی می گذارند در نتیجه کبد درست کار نمی کند و بر حالات ما تاثیر می گذارند. اما در مورد استفاده از شکر در تهیه ی کومبوچا می شود گفت: از آن چا که شکر در کومبوچا کاملا تغییر ماهیت می دهد هیچ عارضه ای از این قبیل نخواهد داشت لذا می توان بدون دلهره و ترس از عواقب آن، با خیال راحت از کومبوچا استفاده کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.