راه های جلوگیری از ابتلا به آنفلونزای خوکی

در پی شیوع آنفلوانزای (H1N1) که به آنفلوانزای خوکی موسوم است، در کرمان مردم با ماسک در معابر عمومی تردد می‌کنند. تاکنون بیش از ۶۰۰ نفر در پی ابتلا به این بیماری بستری شده‌اند. معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه (۷ دسامبر/ ۱۶ آذر) تعداد جان باختگان بر اثر بیماری آنفلوآنزا در ایران را ۳۳ نفر اعلام کرد.
حسن هاشمی، وزیر بهداشت ایران روز سه‌شنبه (۱۸ آذر) با تاکید بر اینکه همه چیز تحت کنترل است، تصریح کرد: «ما مخالف تعطیلی مدارس به خاطر آنفلوانزا هستیم». بنا بر تصویب ستاد بحران در استانداری، مدارس و مهد کودک‌های استان کرمان روز سه‌شنبه (۱۷ آذر/ ۸ دسامبر) و همچنین روز چهارشنبه نیز تعطیل اعلام شده‌اند
احمد آریایی‌نژاد، عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران با انتقاد از افزایش موارد مشکوک به آنفلوانزای خوکی در ایران خواهان اعلام وضعیت “بحران” شد. او گفت باید “هشدارهای لازم به مردم داده شود چرا که هر لحظه ممکن است این بیماری بیش از این‌ها در کشور فراگیر شود”.
تاکنون ۵ موج آنفلوانزا به قیمت جان میلیون‌ها نفر در جهان تمام شده است. ۵۰۰ میلیون نفر در سال ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۰به آنفلوانزای اسپانیایی (A/H1N1) مبتلا شدند که بین ۲۵ تا ۵۰ میلیون کشته برجای گذارد.
بر اثر آنفلوانزای آسیایی (A/H2N2) در سال ۱۹۵۷ یک میلیون نفر کشته شدند. آنفلوانزای هنگ‌گنگی (A/H3N2) در سال ۱۹۶۸ نزدیک به ۷۰۰ هزار کشته و آنفلوانزای روسی (A/H1N1) در سال ۱۹۷۷ نیز ۷۰۰ هزار کشته برجای گذارد.
خستگی و عدم اشتها، گلودرد، ریزش آب از بینی، سرفه، تب شدید، حالت تهوع و استفراغ و همچنین اسهال از علائم این آنفلوانزا هستند. ماسک‌های معمولی جلوی پرتاب ترشحات را می‌گیرند و استفاده از این ماسک‌ها به بیماران مبتلا به آنفلوانزا پیشنهاد می‌شود.
انستیتو روبرت کخ آلمان برای کاهش خطر سرایت آنفلوانزای خوکی مدت قرنطینه بیماران برای بزرگسالان را ۸ روز و برای کودکان ۱۱ روز از هنگام بروز اولین علائم بیماری اعلام کرده است.
پرهیز از دست دادن و روبوسی، شستن صحیح و مکرر دست‌ها با آب و صابون و گرفتن جلوی دهان با گودی آرنج هنگام سرفه و عطسه سه اقدام کلیدی در عرصه پیشگیری از تبدیل شدن این آنفلوانزا به فراگیرشدن و اپیدمی است.
کارشناسان به ایجاد “هیستری” و ترس بی‌مورد و شایعه‌پراکنی در میان مردم از یک سو و همچنین ساده‌انگاری، سهل‌انگاری و مخفی‌کاری از سوی مقامات مسئول در این زمینه هشدار می‌دهند. پیشگیری، مراقبت، آموزش و اطلاع‌رسانی بهترین راه مقابله با فراگیرشدن این بیماری است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>