تقویت ۳ واحدی شاخص کل بورس/ بازار کمی جان گرفت

بازار سهام امروز با تکاپوی صندوق‌ها و سهامداران حقوقی شاهد روندی متعادل در کلیت معاملات بود؛ بازاری که با جذاب شدن قیمت سهام برخی شرکت‌های کوچک و گمنام به دنبال کسب بازدهی نوسانی در این گروه‌ها بود. 

bors.jpg

به گزارش استارت ام ال ام به نقل خبرگزاری فارس؛ شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۸ آذر ماه ۹۴، با افزایش ۳ واحدی روی رقم ۶۲ هزار و ۶۳۹ واحد ایستاد.

شاخص قیمت وزنی نیز با افزایش یک واحدی عدد ۲۴ هزار و ۳۹۰ واحد را تجربه کرد. این در حالی است که شاخص قیمت هم‌وزن با ۱۰ واحد کاهش عدد ۸ هزار و ۲۹۶ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۵۶ واحدی به عدد ۶۸ هزار و ۹۷۸ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۳۷ واحدی عدد ۴۳ هزار و ۱۰۵ واحد را تجربه کرد که شاخص بازار دوم با رشد ۲۴۵ واحدی به رقم ۱۴۱ هزار و ۲۳۹ واحد دست یافت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش ۲ واحدی روی عدد ۶۸۵ واحد ایستاد.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی جم با ۴۱ واحد، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با ۲۰ واحد و گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با ۱۸ واحد رشد بالاترین تاثیر مثبت را در برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

درعین حال نماد معاملاتی سه شرکت تاپیکو با ۲۰ واحد، بانک صادرات با ۱۸ واحد و بانک ملت با ۱۲ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش بازده به نقل از فارس، ارزش معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به‌دست شدن ۴۸۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۰ هزار و ۶۰۴ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های تولیدی و صنعتی درخشان تهران، پتروشیمی فارابی، مارگارین، بیمه دی از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در عین حال نماد معاملاتی شرکت‌های ایران یاسا تایر و راور، کشت و صنعت چین‌چین، سرمایه‌گذاری توسعه و عمران زاگرس چهارمحال و بختیاری متوقف شدند.

به گزارش بازده به نقل از فارس، امروز بازار سهام شاهد یک عرضه اولیه بود. در این بازار امروز یکصد میلیون سهم از کل سهام شرکت بهمن دیزل برای نخستین‌بار به قیمت ۳۴۰ تومان به ازای هر سهم در بورس کشف قیمت و به این ترتیب ۳۴ میلیارد تومان برای سهامدار عمده آن جذب نقدینگی شد.

این سهم در حالی عرضه شد که برخی معامله‌گران با توجه به روند سودآوری این شرکت و وضعیت گروه خودرویی‌ها آن را کمی گران می‌دانستند، با این همه سهامدار عمده معتقد به ارزش بالای این سهم حتی فراتر از ۴۰۰ تومان معتقد است.

به گزارش فارس، بازار سهام امروز همچنان با بازارگردانی و معاملات کد به کد روی پای خود ایستاد این در حالی است که ارزش معاملات امروز بازار سهام با وجود حجم ضعیف معاملات از صد میلیارد تومان فراتر رفت.

بر اساس این گزارش امروز در نماد معاملاتی شرکت‌ توسعه شهری توس گستر ۳۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از سوی دانایان پارس کد به کد شد.

در نماد معاملاتی بانک خاورمیانه نیز ۲۲ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان و در نماد معاملاتی صنعتی مینو بیش از ۱۳ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد و ۱۰۳ میلیون تومان از سوی سهامدار عمده به کد شرکت‌‌های درون گروهی جابه‌جا شد.

در نماد معاملاتی پتروشیمی مبین نیز هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس ۱۲ میلیون سهم این شرکت را به ارزش بیش از ۳ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان کد به کد کرد.

در نماد معاملات «شپلی» امروز در حالی روند معاملات این سهم روی نقطه تعادلی قرار گرفت که به نظر می‌رسد نوسانگیران رقم ۲۳۷ تومان را با عنوان کف قیمت این سهم می‌دانند این در حالی است که در نماد معاملاتی «شمواد» امروز فرصت جدیدی برای جمع‌آوری سهام در فاز اصلاحی شکل گرفته در این سهم برای برخی معامله‌گران حقیقی و حقوقی فراهم شده است.

در نماد معاملاتی پتروشیمی جم، اما با حمایت سهامدار حقوقی روند متعادل معاملات این سهم در دامنه نوسان مثبت قیمتی امروز به کار خود پایان داد.

هم اکنون در بازار سهام قمیت اغلب سهام شرکت‌ها از قیمت عرضه‌های اولیه جذاب‌تر شده و برخی معامله‌گران تلاش می‌کنند تا با شناسایی برخی تک سهم‌ها و گروه‌های گمنام، هدف‌‌گذاری جدیدی برای سرمایه‌گذاری خود به ویژه با دیدگاه کوتاه مدت ترسیم کنند، از جمله این گروه‌ها برخی شرکت‌های حاضر در گروه لوازم خانگی و شرکت‌های کوچک گروه فناوری و IT است، در گروه بانکی‌ها نیز همچنان عرضه سهام بر تقاضا غلبه دارد.

در نماد معاملاتی «سیستم» قیمت این سهم نیز به آرامی تلاش می‌کند تا خود را به سقف ۴۶۰ تومان برساند.

در نماد معاملاتی بانک دی اما با وجود ابهام در خرید نیروگاه دماوند از سوی این بانک اما همچنان افزایش تقاضا به رشد قیمت این سهم کمک کرده است.

در نماد معاملاتی هلدینگ خلیج فارس نیز معاملات کد به کد از سوی بازارگردان در جریان معاملات جاری بازار به حامی بلامنازع شاخص کل بورس تبدیل شده است. این شرکت بزرگ به تنهایی بیش از ۹ درصد ارزش کل بازار سهام کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش استارت ام ال ام به نقل از فارس، بازار سهام امروز روندی متعادل و کم حجم را تجربه کرد که در این بین علاقه برای حضور در عرضه اولیه «خدیزل» و در عین حال فرصت به وجود آمده در برخی نمادهای کوچک و به اصطلاح زیرخاکی بازار به مثبت شدن نماگر بازار دوم بورس انجامید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>