اوپک برنده می­‌شود: سایر تولیدکنندگان نفت تولیدشان را کاهش می­‌دهند

به نظر می­‌رسد راهبرد کارتل نفتی اوپک، مبنی برا این که تا می­‌تواند نفت پمپاژ کند تا سایر تولیدکنندگان را از بازار به در کند، دارد به جواب می‌­رسد.

141202105035-american-energy-vs-opec-1024x576.jpg

آژانس انرژی بین‌­المللی در گزارش این ماه خود گفت: “شواهدی وجود دارد که راهبرد اوپک به رهبری عربستان سعودی دارد جواب می­‌رسد. چون قیمت­‌های پایین، با کاهشدادن تولید سالانه، به وضوح ینوعی عوارض را به عرضه­‌های تولیدکنندگان نفتی غیراوپک، تحمیل می‌کند.”

آژانس انرژی اتمی, که روندهای بازار انرژی را برای ثروتمندترین ملت‌ها پایش می­‌کند می­‌گوید تولید اعضای غیراوپک فقط در نوامبر روزانه ۳۰۰.۰۰۰ بشکه افزایش یافته است. از آغاز امسال تا به حال، تولید کشورهای خارج از کارتل اوپک روزانه ۲.۲ میلیون بشکه افزایش یافته است.

در اوایل سال آینده (‌ی میلادی) این رشد کاملاً دود خواهد شد و به هوا خواهد رفت، چون انتظار می­رود عرضه­‌ی روزانه‌ی اعضاء غیر اوپک در ۲۰۱۶ در حدود۶۰۰،۰۰ بشکه کاهش یابد، که عمدتاً به خاطر کاهش در تولید نفت شل آمریکا خواهد بود.

شرکت­‌های نفتی آمریکا به وضوح لطمه می­‌خورند. با این حال، راهبرد اوپک مبنی بر دفاع از سهم بازارش با وادار کردن دیگران به بستن سرچشمه‌­های نفت‌شان برای اعضای این کارتل نفتی نیز زجرآور است. آن­ها می‌­بینند و می­‌دانند که درآمدهای­ شان سقوط می­‌کند.

انبارهای اشباع‌شده‌ درعرضه­‌ی جهانی کماکان متورم می­‌شود و قیمت‌­های نفت به پایین‌­ترین میزان خود در هفت سال اخیر فرو می‌­افتند.

در روز جمعه قراردادهای آتی نفت خام ایالات متحد با ۱.۵% ضعیف‌­تر به بشکه‌­ای ۳۶.۲۰ دلار معامله شد، در حالی که در ژوئن ۲۰۱۴ این قیمت­‌ها به ۱۰۸ دلار به ازای هر بشکه رسیده بودند.

هفته­‌ی گذشته اوپک در خصوص توافق بر سر رعایت سقف تولید دچار دودستگی شد. عربستان، رهبر گروه، اصرار دارد که دیگر اعضاء عرضه را کاهش دهند تا قیمت­‌ها افزایش یابد.

آژانس انرژی اتمی می­‌گوید: ” این حرکت تعیین عرضه­‌ی جدیدی که به منظور  بیشینه‌­سازی عرضه‌­ی تولید کم هزینهی اوپک صورت می گیرد صرف نظر از قیمت به وضوح به خارج شدن تولید پرهزینهی اعضای غیر اوپک می‌انجامد.”

نتیجه این است که اشباع نفت در جهان کماکان رشد خواهد کرد. آژانس انرژی اتمی انتظار دارد بازار نفت جهان در ۲۰۱۶ کماکان با مازادعرضه به سر ببرد.

آژانس می­‌گوید: “ورود نفت مازاد ایران به بازار ضربه می‌­زند و انتظار می‌­رود انبارها تا میزان ۳۰۰ میلیون بشکه متورم شوند.”

ایران امیدوار است بتواند جایگاه‌­اش را پس از حذف تحریم­‌های غرب در میان بزرگ­‌ترین تولیدکنندگان نفت باز پس بگیرد.

 

نویسنده: ایوانا کوتاسووا

مترجم: امیر پوریانسب

منبع: سی ان ان

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>